انواع سوهان و کاربرد آنها در مکان های مختلف-{جلسه بیست و یکم}

مقدمه ای بر انواع سوهان

در بخش اول در مورد سوهان و اجزای آن به همراه نکات لازم در شناخت سوهان مناسب شرح دادیم و در این جلسه به شرح انواع سوهان ها می پردازیم و کاربرد آنها را در مکان های مختلف شرح می دهیم. برای دسترسی به جلسه بیستم از لینک زیر استفاده کنید:

بخش اول سوهان

سوهان تخت

یکی از ساده ترین انواع سوهان سوهان تخت می باشد که به شکل مستطیل مانند ساخته می شود و برای سوهان زدن سطوح تخت از آن استفاده می کنیم. نام انگلیسی آن Flat file می باشد.

انواع سوهان و سوهان تخت

سوهان مربعی

سوهان مربعی یا Square File دارای پروفیل مربعی است و برای سوهان کاری مقاطع مربع شکل استفاده می شود. هنگامی که قصد دارید یک سوراخ مربعی ایجاد کنید یا در نبشی ها سوهان بزنید و به طور کلی مقطعی را به صورت مربع شکل سوهان کاری کنید این سوهان مفید است.

سوهان مربعی و انواع سوهان

سوهان گرد

سوهان دایره ای یا Round circle دارای پروفیل دایره ای شکل است و برای سوراخ ها و مقاطعی استفاده می شود که به صورت گرد هستند کاربرد دارد. در مواقعی که قصد دارید یک سوراخ دایره ای با سایز مشخصی را سوهان کاری کنید قطر سوهان را به درستی انتخاب کنید تا سرعت کار بالاتر رود.

انواع سوهان و سوهان گرد

سوهان نیم دایره ای

سوهان نیم دایره ای یا Half-round file دارای پروفیل نیم دایره ای است. بنابراین از آن می توان برای دو سطح نیم دایره ای و تخت استفاده کرد. این سوهان به دلیل شکل خاص پروفیل آن دو سطح نیم دایره و تخت را به وجود می آورد که کاربرد بیشتری دارد.

انواع سوهان و سوهان نیم دایره

سوهان مثلثی

سوهان مثلثی یا Triangle file برای کار بر روی سوراخ ها و مقاطع زاویه دار همانند مثلث به کار می رود. به کمک این سوهان سوراخ های مثلثی را به راحتی می توان براده برداری کرد.

سوهان مثلثی

سوهان مربعی

سوهان چاقویی یا Knife file ساختاری همانند سوهان تخت دارد ولی ظریف تر و باریکتر می باشد و برای کارهای ظریف استفاده می شود.

انواع سوهان و سوهان چاقویی

سوهان دو سر نیم گرد

سوهان دوسر نیم گرد یا Crossing File دارای دوسر نیم گرد است که هر کدام از آنها دارای قوس متفاوتی می باشند و برای مواردی کاربرد دارد که دو قوس متفاوت به هم رسیده اند یا یک سطح تخت در تماس با یک سطح انحنادار است.

انواع سوهان ابزار و سوهان دو سر نیم گرد

سوهان رزوه ای

سوهان رزوه ای یا Threaded File برای تمیزکاری و سوهان زدن انواع پیچ و مهره استفاده می شود. با استفاده از این سوهان ها در انواع مختلف می توان پیچ ها را بعد از تراش یا در هنگامی که زنگ زده اند و بسیار کثیف هستند تمیزکاری نمود.

سوهان رزوه ای

سوهان الماسه

سوهان الماسه یا Dimond File به دلیل پوشش دانه های الماسه با این نام خوانده می شود وگرنه مشابه همان انواع بالا می باشد. این سوهان برای مواد بسیار سخت استفاده می شود.

سوهان الماسه

سوهان سوزنی

سوهان سوزنی یا Needle File Tool همان انواع سوهان های بالاست با این تفاوت که در ابعاد بسیار کوچک ساخته شده است و برای کارهای ظریف استفاده می شود.

انواع سوهان سوزنی

این جلسه نیز به پایان رسید. براى اطلاع از مطالبى كه در آينده منتشر مى شوند و يا مطالبى كه صرفا در كانال منتشر مى شوند مى توانيد ما را در کانال تلگرام و یا اینستاگراممون دنبال کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید