پیچ هوشمند چیست؟{جلسه سی و پنجم}

مقدمه

پیچ ها را تا حدی می توان سفت کرد و البته تا حدی نیز می توان شل نگه داشت. سفت کردن بیش از حد پیچ ها معایبی همانند بریدن پیچ یا خراب شدن رزوه ها یا آسیب به تجهیزات را دارد و شل بودن پیچ نیز باعث از جا در رفتن آن یا خرابی رزوه هاو… دارد. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم هر پیچ را چه اندازه می بایست سفت کرد. این امر در تجهیزاتی همانند کمپرسورها و توربین ها و تجهیزات مهمی که در صنایع هوایی و دیگر موارد کاربرد دارند بسیار حیاتی است. در بسیاری از موارد نیز لازم است که با کمی بیشتر سفت کردن یک اصطکاک بین پیچ و مهره ایجاد کرد تا ارتعاشات آن را باز نکند. برای اطلاع از میزان سفت شدن یک پیچ می توان از روش های زیر که توسط کمیته RCSC ارائه شده است بهره برد:

  1. استفاده از تورک متر
  2. بولت های Twist off bolt
  3. واشرهای DTI

البته از چرخش مهره نیز به عنوان یک روش دیگر نام برده شده است که در دسته پیچ هوشمند قرار نمی گیرد.

پیچ هوشمند علامت دار

نحوه کار پیچ های هوشمند علامت دار بدین صورت است که میزان تنش در پیچ را اندازه می گیرد و متناسب با آن علامت مورد نظر بر روی سر پیچ ظاهر می شود. 

پیچ هوشمند

هر رنگ بر روی پیچ نشانگر یک وضعیت است که با استفاده از آن می توان میزان شل یا سفت بودن پیچ را تشخیص داد. همانگونه که در شکل زیر مشاهده می کنید رنگ قرمز به معنای loose یا شل می باشد و رنگ مشکی به معنای tight یا سفت می باشد. رنگ وسط نیز میانه می باشد.

پیچ هوشمند

پیچ هوشمند Twist off bolt

نوع دیگری از پیچ های هوشمند Twist off bolt ها می باشند که دارای یک زائده در انتهای خود می باشند. در شکل زیر یک نمونه آن را مشاهده می کنید که یک زائده 12پر در انتهای خود می باشد.

twist off bolt

نحوه کار آن نیز بدین صورت است که ابتدا پیچ را سفت می کنیم و سپس با استفاده از آچار مخصوص در انتهای پیچ یک زائده وجود دارد که اگر به اندازه کافی محکم شود این زائده کنده می شود و معلوم می شود که به اندازه کافی محکم شده است. در صورتی که پیمانکار هستید باید مراقب باشید که این زائده ها قبل از رسیدن به تنش کافی کنده نشده باشند. در شکل زیر کاربرد این نوع پیچ را مشاهده می کنید:

پیچ هوشمند زائده دار

واشرهای DTI

واشرهای DTI از دیگر انواع روش هایی است که با استفاده از آنها می توان میزان گشتاور را کنترل کرد و از آن آگاهی یافت. نحوه کار آن نیز به آسانی به صورت چشمی قابل مشاهده است.

واشرهای DTI

نحوه کار آن نیز به صورت زیر است که مشاهده می کنید:

پیچ هوشمند

براى اطلاع از مطالبى كه در آينده منتشر مى شوند و يا مطالبى كه صرفا در كانال منتشر مى شوند مى توانيد ما را در کانال تلگرام و یا اینستاگراممون دنبال کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید