انواع ساختار پیچ {جلسه سی و ششم}

مقدمه

پیچ ها قطعات استوانه ای هستند که بر روی سطح استوانه ای آنها شیاری مارپیچ ایجاد می کنند. برای اتصال قطعات با استفاده از پیچ می توان آن را با مهره و یا بدون مهره استفاده کرد. کاربرد پیچ ها معمولا برای موارد زیر است:

 1. اتصال قطعات
 2. انتقال نیرو
 3. تبدیل حرکت دورانی به مستقیم

ساختار پیچ

هر پیچی دارای یک ساختار کلی است که در شکل زیر مشاهده می کنید:

ساختار پیچ

انواع پیچ ها از نظر پروفیل دنده

 1. دنده مثلثی 
 2. دنده مربعی
 3. دنده ذوزنقه ای
 4. دنده اره ای
 5. دنده گرد

بیشترین کاربرد مربوط به پیچ های دندانه مثلثی است. ممکن است در مطالعه برخی متون با دندانه های دیگری همانند دندانه مارپیچ و دندانه یونیفاید و دندانه تخت، دندانه دره ای یا ویت ورث نیز برخورد کنید که یا منسوخ شده اند و یا با کمی تفاوت در ساختارهای پنج گانه بالا در استاندارهای مختلف استفاده می شوند.

انواع ساختار پیچ ها

در شکل زیر یک پیچ دندانه مربعی را مشاهده می کنید:

چپگرد و راستگرد بودن پیچ

تقریبا بیشتر پیچ ها راستگرد هستند بدین معنی که با پیچاندن مهره در جهت عقربه های ساعت بسته می شوند. ولی در مواردی خاص این پیچ ها چپگرد می شوند یعنی شما برای بسته شدن مهره بر روی پیچ می بایست مهره را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. مثلا در کپسولهای گاز یا جاهایی که احتمال خطر وجود دارد پیچ ها را چپگرد می سازند تا خطر کم شود زیرا دست ما به صورت ناخوداگاه پیچ را در جهت راست می چرخاند و باز می کند ولی وقتی به صورت چپگرد ساخته می شود در ابتدا باز نمی شود و یک اعلان خطر به شما میکند که بیشتر دقت کنید. در پدال دوچرخه نیز به صورت چپگرد ساخته می شود تا باز نشود.

راستگرد و چپگرد بودن پیچ ها

در بعضی موارد بر روی مهره نیز درج می شود.

تفاوت گام پیچ و میزان پیشروی

گام پیچ: فاصله یک قله تا قله دیگر

پیشروی: میزان جلورفتن یک پیچ در یک دور چرخش 

در پیچ های شیار تک رزوه یا Single Thread Groove با یک دور چرخش پیچ به اندازه یک گام پیشروی داریم.

در پیچ های شیار دو رزوه یا Double Thread Groove با یک دور چرخش پیچ به اندازه یک گام پیشروی داریم.

در پیچ های شیار سه رزوه یا Triple Thread Groove با یک دور چرخش پیچ به اندازه یک گام پیشروی داریم.

پیشروی در پیچ

توجه: بعضا ممکن با نام های سه راهه و دوراهه و یک راهه نیز برخورد کنید که منظور همان پیشروی است.

پیچ دنده ریز و دنده درشت

هنگامی که یک پیچ و مهره را میخرید حتما می بایست به دندانه ریز بودن و یا دندانه درشت بودن آن دقت کنید. برای یک پیچ دندانه درشت یک مهره دندانه درشت به کار می رود و برای یک پیچ دندانه ریز یک مهره دندانه ریز به کار می رود.

 1. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید پیچ های دندانه درشت تعداد رزوه های کمتری در یک اینچ دارند.
 2. پیچ های دندانه درشت روانتر هستند و به دلیل بیشتر بودن زاویه رزوه ها احتمال گیرکردن آنها کمتر است بنابراین سرعت کار با آنها بیشتر است و در کارهای سرعتی بسیار مفید می باشند. ضمن اینکه برای فلزات کاربرد کمی دارند.
 3. در پیچ های دندانه ریز فاصله رزوها کمتر است و استحکام بیشتری دارند
 4. عمق دنده در پیچ های دنده درشت بیشتر می شود و باعث می شود که عمق جان پیچ کمتر شود. بنابراین در قطر برابر پیچ های دنده ریز استحکام بیشتری دارند.
 5. دقت تولید پیچ های دنده ریز بیشتر است و لقی کمتری هنگام نصب اتصالات ایجاد می کنند. البته هزینه تولید آنها بیشتر است که یک عیب محسوب می شود.
 6. در هنگام بستن پیچ های دنده ریز نیاز به گشتاور کمتری نسبت به پیچ های دندانه درشت می باشد بنابراین بستن پیچ های دنده ریز بسیار آسانتر است.
 7. در تنش کششی بالا پیچ های دندانه ریز کاربرد کمتری دارند زیرا سریعتر بیرون کشیده می شوند مگر اینکه طول درگیری بین پیچ و قطعات زیاد باشد.
 8. پیشروی در پیچ

براى اطلاع از مطالبى كه در آينده منتشر مى شوند و يا مطالبى كه صرفا در كانال منتشر مى شوند مى توانيد ما را در کانال تلگرام و یا اینستاگراممون دنبال کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید