آشنايى با انواع آچار و كاربرد هر كدام{جلسه هشتم}

مقدمه

آچار وسيله اى است كه با استفاده از آن مى توانيم پيچ و مهره ها را باز كنيم. البته با استفاده از آچارهاى متنوع مى توانيم هر وسيله را بچرخانيم و باز كنيم كه اين چرخش با استفاده از دسته آچار انجام مى شود. در حقيقت دسته آچار با ايجاد يك گشتاور مناسب باعث چرخش مى شود. آچار را با نام Wrench مى شناسند كه البته به جز در آمريكاى شمالى با نام Spanner نيز شناخته مى شوند. در ادامه با انواع آچارها آشنا مى شويم.

آچار دو سر تخت

آچار دو سر تخت يا Open-End Wrench آچارى است كه دو سر آن باز مى باشد و به دليل اينكه دو سر آن باز مى باشد به راحتى با پيچ و مهره ها درگير مى شود و آنها را باز مى كنند در مكان هايى كه فضا محدود است از اين آچار استفاده مى كنيم. اندازه دو سر آچار مى تواند يكسان باشد ولى در بيشتر آچارهاى دو سر تخت ابعاد اين دو سر متفاوت مى باشد. اين آچارها در دو نوع اينچى و متريك موجود است.

انواع آچار و آچار دو سر تخت

آچار يك سر تخت يك سر رينگ

آچار يك سر تخت يك سر رينك يا Combination Wrench آچارى است كه يك سر آن باز مى باشد و سر ديگر آن به صورت يك رينگ حلقوى است. در شكل زير نمونه اى از اين نوع آچار را مشاهده مى كنيد.

انواع آچار و آچار یک سر تخت یک سر رینگ

آچار يك سر تخت يك سر رينگى جغجغه اى نيز موجود مى باشد كه در زير مشاهده مى كنيد. جغجغه مورد نظر در قسمت رينگى اين آچار تعبيه شده است.

انواع آچار و آچار یک سر تخت یک سر رینگی

آچار دو سر رينگ

آچار دو سر رينگ يا Box Wrench آچارى مى باشد كه دو انتهاى آن داراى رينگ حلقوى مى باشد. 

انواع آچار و آچار دو سر رینگی

آچار دو سر رينگ را مى توانيد در نوع دو سر جغجغه اى نيز خريد كنيد. استفاده از آچارهاى دو سر جغجغه اى براى مواقعى كه به سرعت بالا نياز است بسيار كارامد مى باشد.

انواع آچار و آچار دو سر رینگ جغجعه ای

آچار فرانسه

آچار فرانسه يا Adjustable Wrench نوعى از آچار است كه سر آن قابليت تنظيم شدن را دارد. آچار فرانسه در ابتدا توسط ریچارد کلایبرن انگلیسی اختراع شد و از اين رو در بسیاری از کشورها از جمله فرانسه با نام آچار انگلیسی شناخته می شود. آچار فرانسه را در سايزهاى مختلفي مى توانيد پيدا كنيد و قبل از خريد مى بايست ابعاد و اندازه هاى تقريبى مد نظرتان را در نظر بگيريد.

انواع آچار و آچار فرانسه

البته آچار فرانسه را در شکل های دیگری نیز می توان یافت که نوع جغجغه ای آن به دلیل سرعت بیشتر در انجام کار کاربرد مناسبی دارد.

انواع آچار و آچار فرانسه جغجغه ای

آچار لوله گير

آچار لوله گير همچون آچار فرانسه داراى يك فك قابل تنظيم است كه براى شكل هاى گرد استفاده مى شود. دندانه هاى روى فك اين آچار باعث مى شود كه بتوان سطوح نرم و صاف را به راحتى گرفت و چرخاند. اين آچار بيشتر براى لوله ها كه داراى سطح صاف مى باشند كاربرد دارد. اين آچار را با نام Stillson Wrench نيز مى شناسند.

انواع آچار و آچار لوله گیر

آچار آلن

آچار آلن يا Allen wrench يكى از آچارهاى محبوب در سايزهاى پايين مى باشد و بارزترين مشخصه آچار آلن سر شش گوش آن است. از اين آچار فقط براى پيچ هاى آلن مى توان استفاده نمود. آچارهاى آلن استانداردهاى مخصوص به خود را دارد. اين آچار در دو نوع L شكل و T شكل ارايه مى شود. در زير نوع L اين آچار را مشاهده مى كنيد.

انواع آچار و آچار آلن

در زير نوع T اين آچار را مشاهده مى كنيد.

آچار ستاره اى

آچار ستاره اى يا Star-Head wrech داراى يك سر ستاره اى شكل است و به همين دليل با اين نام خوانده مى شود.

انواع آچار و آچار ستاره ای

آچار جغجغه اى

آچار جغجغه اى يا Ratchet Wrench به عنوان يك دسته عمل مى كند و به تنهايى نمى تواند چيزى را باز و بسته كند و مى بايست از سرهاى بكس مانند استفاده نمود.

انواع آچار و آچار جغجغه ای

آچار ترک متر

آچار ترک متر یا Torque Meter Wrench نوعی از آچار است که برای موارد خاص که نیاز به چرخاندن آچار تا حد خاصی است کاربرد دارد. به عنوان مثال در بیشتر پیچ های اتومبیل نیاز است که بعضی پیچ ها تا حد خاصی بسته شوند و در صورتی که فشار بیش از اندازه با استفاده از آچار به آنها وارد شود آسیب می بینند. در این موارد با استفاده از ترک متر به راحتی یک گشتاور با مقدار متناسب با پیچ به آنها وارد می شود. در شکل زیر یک ترک متر دیجیتال را مشاهده می کنید.

آچار ترک متر دیجیتال

آچارهای ترک متر را در نوع درجه ای نیز می توان یافت که قیمت پایین تری نسبت به دیجیتال دارد.

آچار ترکمتر درجه ای

در زیر نیز نمونه ای از یک ترک متر عقربه ای را مشاهده می کنید:

انواع اچار و ترک متر عقربه ای

انبر قفلى

انبر قفلى يا Mole Grip را بيشتر به عنوان يك كمكى استفاده مى كنند. مثلا در باز كردن يك مهره در صورتى كه پيچ دچار چرخش شود از سمت ديگر با انبر قفلى مى گيرند تا دچار لغزش نشود. در انتهاى انبر قفلى يك مهره وجود دارد كه با چرخاندن آن مى توانيد دهانه آن را تنظيم كنيد و سپس قفل كنيد.

انبر قفلی

آچار تسمه اى

آچار تسمه اى يا Strap Wrench نوعى از آچار است كه براى كاربردهاى عمومى تر استفاده مى شود به عنوان مثال هنگامى كه درب يك بطرى بزرگ باز نمى شود را مى توان با آچارهاى تسمه اى باز كرد.

آچار تسمه ای

آچار زنجيرى

آچار زنجيرى يا Chain Wrench براى سايزهاى بزرگ بسيار مفيد و كارآمد است. با استفاده از این آچار می توان انوع لوله ها و تجهیزات سایز بالا باز و بسته کرد. دندانه های روی فک آن به خوبی تجهیز مورد نظر را نگه می دارد.

آچار زنجیری

آچار پينى

آچارهای پینی یا Pin Wrench نوعی از آچار هستند که معمولا برای باز و بسته کردن های با چند رزوه به کار می رود. مثلا برای باز و بسته کردن دهانه های سنگ تراش یا… از آچار پینی استفاده می شود.

آچار پينى

آچار کلاغی

آچار کلاغی یا Plumber Wrench دارای دو فک می باشد که به دلیل شبیه بود فک های آن به نوک کلاغ با این نام خوانده می شود. آچار کلاغی دارای فک قابل تنظیم است و برای مکان هایی که محدودیت های خاصی از نظر مکان وجود دارد کاربردی است.

آچار کلاغی

برای دریافت آخرین مطالب سایت و همچنین مطالبى که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید