چسب 123 و کاربردهای آن{جلسه بیست و پنجم}

مقدمه

در این جلسه در مورد یکی از پرکاربردترین چسب های موجود در بازار که با نام چسب 123 شناخته می شود بحث می کنیم.

کاربران محترم، خواندن این جلسه بدون انجام تمرینات آن و گام به گام پیش رفتن با درس كافى نمى باشد. لطفا تمرين هاى آخر جلسه به همراه لينك هاى ارسال شده را به دقت مطالعه كنيد تا به درك كامل و عميقى از مطالبى كه در ادامه مى آيد برسيد.

“چسب 123” از خانواده چسب های سیانواکریلات می باشد و بر پایه سیانوآکریلات ساخته می شود که جزو چسب های قطره ای است. این نوع چسب که نسبتا جدید می باشد به دلیل سرعت بالا در چسبیدن و همه کاره بودن آن بسیار محبوب می باشد و در بیشتر کاربردهای صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب 123

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید این نوع چسب به صورت دو جزئی ساخته می شود. بطری کوچکتر حاوی چسب مایع سیانوآکریلات می باشد و اسپری کنار آن به منظور تسریع در چسبیدن دو سطح بر روی یکدیگر می باشد و هنگام اسپری کردن خنک می باشد.

نكته
چسب های 123 معمولا تا یک ماه و نهایتا چند ماه پس از باز شدن قابل استفاده هستند و در صورتی که درب آن به درستی بسته نشود به سرعت خشک می شوند و قابلیت چسبندگی خود را از دست می دهند بنابراین بهتر است که به خوبی درب آن را محکم کنید.

کاربرد چسب 123

چسب 123 برای انواع مواد فلزی و غیرفلزی همانند چوب، پلاستیک، چرم، سنگ و… کاربرد دارد. 

چسب 123

در شکل زیر دو قطعه پلاستیکی و فلزی را با چسب 123 به هم چسبانده ایم.

و در شکل زیر برای تعمیر یک موتور از چسب 123 استفاده شده است و کاربردهای متفاوت آن را نشان می دهد.

نحوه کار با چسب 123

برای کار با چسب 123 به صورت زیر عمل می کنیم:

 1. ابتدا سطوح مورد نظر را به خوبی تمیز می کنید تا عاری از هرگونه کثیفی باشد.
 2. اسپری تسریع کننده را بر روی سطوح اسپری کرده و بعد از چند ثانیه چسب مایع را بر روی محل مورد نظر قرار می دهیم.
 3. سطوح را بر روی هم قرار می دهیم و آنها را به مدت 10 الی 15 ثانیه محکم بر روی هم نگه می داریم تا چسب به خوبی خشک شود.

حلال چسب 123

یکی از بهترین حلال های موجود برای چسب 123 استون می باشد. استون علاوه بر اینکه کاربرد زیادی برای پاک کردن لاک ناخن دارد به عنوان یک حلال مناسب برای چسب 123 نیز شناخته می شود. البته بهتر است از استون های صنعتی استفاده کنید زیرا استون هایی که جهت پاک کردن لاک ناخن به کار می رود رقیق شده هستند و قدرت کافی برای پاک کردن را ندارد.

البته برای پاک کردن چسب 123 از روش های دیگری نیز می توانید بهره ببرید که زمان بیشتری را می طلبد:

 1. استفاده از آتش
  با استفاده از شعله آتش می توانید آن را از روی سطوح فلزی و سنگی و اجسامی که سخت هستند پاک کنید. مشخص است که این روش فقط بر روی فلزات و اجسامی که با آتش تخریب نمی شوند قابل اجراست
 2. استفاده از آب گرم صابونی و آبلیمو
  در این روش کافی است که مقداری آبلیمو را با آب گرم صابونی مخلوط نموده و جسم مورد نظر را داخل آن قرار دهیم و بعد از مدتی با خراشیدن محل چسب آن را پاک کنیم.
 3. استفاده از سرکه
  برای استفاده از سرکه کافی است که یک دستمال را به سرکه آغشته نموده و در محل مورد نظر قرار دهید تا چسب 123 نرم تر شود و بعد از آن با خراشیدن محل مورد نظر آن را پاک کنید.

نکته: اسپری چسب 123 را تنفس نکنید زیرا بخارات آن نسبتا سمی می باشد. همچنین هنگام استفاده از این چسب از دستکش استفاده کنید تا به دستتان نچسبد و در صورت چسبیدن با آب گرم و صابون آن را تمیز کنید.

این جلسه نیز به پایان رسید. برای دسترسی به جلسه قبل می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

 1. چسب سیلیکون و کاربردهای آن

تمرین:

 1. كاربرد چسب 123 چيست؟
 2. هدف از به كار بردن اسپري همراه چسب 123 چيست؟
 3. روش استفاده از چسب 123 را شرح دهيد.
 4. چگونه مى توان چسب 123 را پاك كرد؟

 براى اطلاع از مطالبى كه در آينده منتشر مى شوند و يا مطالبى كه صرفا در كانال منتشر مى شوند مى توانيد ما را در کانال تلگرام و یا اینستاگراممون دنبال کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید