بررسی خطاهای پایتون - python errors

خطاهای پایتون – { بررسی برخی از متداول ترین خطاها در python }

مقدمه

در ادامه مجموعه جلسات آموزشی پایتون ، قصد داریم این بار به بررسی خطاهای پایتون بپردازیم. خطاهایی که هر وقت یک برنامه می نویسیم (به خصوص در روزهای اولیه برنامه نویسی) با آنها بسیار زیاد برخورد خواهیم کرد. 

قبل از خواندن ادامه این جلسه حتما به نکته زیر توجه فرمایید.

نکته : دوستان عزیز ، خواندن این جلسه به تنهایی کافی نمی باشد و یادگیری عمیقی برای شما ایجاد نخواهد کرد. لطفا یک ادیتور باز کنید و تمامی کدهایی که در ادامه جلسه آورده می شوند را خودتان امتحان کنید و گام به گام با آموزش پیش بروید تا تمامی این آموزش ها را یک بار برای همیشه یاد بگیرید. 

خطاهای پایتون – syntax Error

Syntax Error وقتی اتفاق می افتد که شما دستور زبان یک زبان برنامه نویسی رو رعایت نکنید. مثلا پایتون به شما میگه که آخر همه ifها لطفا کالون (:) بذارید. ولی شما آن را قرار نمی دهید. در این حالت با خطای Syntax Error مواجه می شوید. مثلا رایجی دیگر از این موضوع ، قرار ندادن پرانتز برای دستور print در پایتون 3 می باشد. 

در زیر این دو خطا با یک مثال بررسی شده اند :

دوست عزیز ، دیدن ادامه این مطلب صرفا برای اعضای ویژه سایت است. در صورتی که عضو سایت نیستید ، لطفا از لینک زیر  ثبت نام کنید و سپس حساب کاربری خود را شارژ نمایید. هزینه یک ماه استفاده از تمامی مطالب 27 هزارتومان می باشد..البته در صورت خرید اشتراک های بلند مدت این هزینه کاهش می یابد. در صورتی هم که عضو سایت هستید ، لطفا از این لینک وارد شوید.

 

 

 

البته ما تاکنون مطالب زیادی را به صورت رایگان ارایه داده ایم که در زیر لینک برخی از جلسات آن آورده شده است :

 

آشنایی با ترانزیستور

دیود را بهتر بشناسیم

مقاومت چیست؟ بخش اول

شناخت خازن و نحوه عملکرد آن 

 آشنایی با اسیلوسکوپ- بخش اول

 مفهوم توان الکتریکی در مدارها

 

و البته شاید دوست داشته باشید نگاهی به دوره الکترونیک به زبان ساده و سرفصل های آن  داشته باشید

 

“Can’t convert ‘int’ object to str implicitly”

به کمک متن بالا در واقع پایتون به ما می گوید که نمیتواند نوع داده int را به نوع داده str (رشته) تبدیل کند. مثال زیر را ببینید : 

کد بالا می خواهد عبارت hello +1 را در خروجی نمایش دهد. واضح است که hello یک رشته است و 1 یک عدد است. حال چگونه پایتون میخواهد یک عدد را با یک رشته جمع کند‌؟ در جلسه مربوط به رشته ها گفتیم که میتوانیم دو رشته را با یکدگیر جمع کنیم. علاوه بر آن میدانیم که دو عدد را نیز میتوانیم با یکدگیر جمع کنیم. اما یک رشته و یک عدد چطور ؟ این کار را نمیتوانیم انجام دهیم. 

به همین خاطر اگر کد بالا را اجرا کنیم ، با خطای زیر روبرو می شویم‌:

که میگوید نمیتوانم عدد را با رشته جمع کنم. 

واضح است که Type Error ها وقتی رخ می دهد که خطاهای مربوط به نوع داده داشته باشیم. خطاهایی که در‌انها استفاده از انواع مختلف داده ها به درستی انجام نگرفته است. 

در پایان این جلسه تمریناتی آورده شده است که به حل آن بسیار تاکید داریم. لطفا پس از انجام تمرینات ، آن ها را در قسمت نظرات بیاورید تا در صورت ایراد تصحیح شود و در صورت صحیح بودن نیز سایر دوستان استفاده کنند. 
تمارین:

سوال ۱‌: یکی دیگر از انواع خطاها ، Value Error می باشد. در مورد این خطا تحقیق کنید و توضیح دهید که در چه مواردی اتفاق می افتند. 

سوال ۲:‌ خط  (print(“hello”+1 را به (print(1+”hello  تغییر دهید و آن را اجرا کنید. با چه خطایی مواجه می شوید؟‌ آیا این خطا همان خطای قبل می باشد‌؟ چه تفاوتی وجود دارد‌؟ علت را توضیح دهید. 

مثل همیشه میتوانید ما را در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید: 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *