گرفتن ورودی از کاربر در پایتون و کار با توابع آماری

مقدمه

 

در ادامه مجموعه جلسات آموزشی پایتون ، این بار قصد داریم دو بحث مهم دیگر را با هم مرور کنیم. در ابتدا نحوه گرفتن ورودی از کاربر در پایتون را با یکدگیر یاد میگیریم و سپس یاد میگیریم که چگونه میتوانیم از توابع آماری در پایتون استفاده کنیم. 

طبیعتا قبل از هر چیز نیاز است تا پایتون بر روی سیستم شما نصب باشد. ما در جلسه زیر در این مورد صحبت کرده بودیم : 

نکته : دوستان عزیز ، خواندن این جلسه به تنهایی کافی نمی باشد و یادگیری عمیقی برای شما ایجاد نخواهد کرد. لطفا یک ادیتور باز کنید و تمامی کدهایی که در ادامه جلسه آورده می شوند را خودتان امتحان کنید و گام به گام با آموزش پیش بروید تا تمامی این آموزش ها را یک بار برای همیشه یاد بگیرید. 

نحوه گرفتن ورودی از کاربر در پایتون

برای گرفتن ورودی از کاربر در پایتون تنها کافی است که از دستور input استفاده کنیم و برنامه پس از اجرا ، به محض این که به این دستور می رسد ، متوقف می شود و منتظر می ماند تا کاربر عبارتی را وارد کند. یک مثال خوب میتواند همه چیز را برای ما روشن کند:

کد بالا را در یک ادیتور باز کنید و آن را اجرا کنید. 

همانطور که میبینید ، برنامه منتظر شما می ماند تا عبارتی را وارد کنید و سپس عبارت hello name را به شما نشان می دهد. 

کارکرد تابع input به همین سادگی می باشد. البته یک نکته نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنیم:

نکته مهم : نوع ورودی گرفته شده توسط تابع input همواره یک رشته می باشد و ما اگر بخواهیم آن را به یک عدد مثل int و یا float تبدیل کنیم ، باید از توابع int و یا float استفاده کنیم.  

مثلا اگر به کاربر تاکید کنیم که لطفا یک عدد وارد کنید و ما بخواهیم آن عدد را با 5 جمع کنیم ، در این صورت میتوانیم کدی مانند زیر را بنویسیم  :

اگر کد بالا را اجرا کنیم هر عددی را اجرا کنیم ، هر عددی را وارد کنیم با 5 جمع می کند و در خروجی نمایش می دهد. 

نکته اصلی در کد بالا استفاده از تابع int هنگام استفاده از input می باشد. به کمک این تابع رشته ورودی به int تبدیل می شود. توجه کنید که اگر ما از این تابع استفاده نکنیم ، با خطا روبرو خواهیم شد. علت این است که ورودی یک رشته است و ما میخواهیم یک رشته را با عدد 5 جمع کنیم که امکان پذیر نمی باشد .(خودتان همین الان این موضوع را تست کنید و ببینید که با چه خطایی روبرو می شوید.)

یک نکته مهم دیگر نیز در بحث گرفتن ورودی از کاربر در پایتون وجود دارد. کاربر شما حتما باید عدد وارد کند و اگه هر چیز دیگی وارد کند با خطا روبرو خواهد شد. چون تابع int برای تبدیل رشته ها به عدد است. رشته هایی که واقعا یک عدد می باشد و تابع int میتواند آن ها را به عدد تبدیل کند. نه رشته هایی که یک سری حروف می باشند. 

کار با توابع آماری در پایتون

در بخش دوم این جلسه میخواهیم برخی از توابع آماری در پایتون را با یکدگیر مرور کنیم. توابعی که کاربرد بسیار زیادی دارد. ما در این جا میانگین و انحراف معیار و واریانس و میانه  را با یکدگیر یاد میگریم. 

محاسبه میانگین : 

قبل از هر چیز باید به این نکته توجه کنیم که ماژول انجام کارهای آماری در پایتون ، ماژول statistics می باشد و باید ابتدای برنامه آن را فرخوانی کنیم. 

حالا میخواهیم میانگین یک سری اعداد را بدست آوریم. این اعداد در یک لیست قرار گرفته اند. بای بدست آوردن میانگین کافی است تا از دستور mean استفاده کنیم. مثال زیر را ببینید: 

همانطور که میبینید ابتدا این ماژول را به برنامه اضافه کرده ایم و سپس لیست اعداد خود را وارد کرده ایم و در نهایت با متد mean ، میانگین این اعداد محاسبه شده است. 

اگر این برنامه را اجرا کنیم ، نتیجه براب 5.3 می باشد. 

محاسبه میانه و واریانس و انحراف معیار : 

برای محاسبه سایر توابع آماری نیز باید از دستورات مشابه استفاده کنیم. برای بدست آوردن میانه از median ، برای بدست آوردن واریانس از variance و برای بدست آوردن انحراف معیار از stdev استفاده میکنیم. مثلا برای همان لیست بالا خواهیم داشت : 

مشاهده می کنید که همه چیز واضح است و نیاز به هیچ توضیح بیشتری وجود ندارد. 

در پایان این جلسه تمریناتی آورده شده است که به حل آن بسیار تاکید داریم. لطفا پس از انجام تمرینات ، آن ها را در قسمت نظرات بیاورید تا در صورت ایراد تصحیح شود و در صورت صحیح بودن نیز سایر دوستان استفاده کنند. 
تمارین:

 سوال 1 : برنامه ای بنویسید که 5 عدد را از کاربر بگیرد و میانه و میانگین و انحراف معیار این 5 عدد را در خروجی نمایش دهد. 

 سوال 2 : برنامه ای بنویسید که تا زمانی که کاربر حرف n را وارد نکرده است ، از کاربر ورودی بگیرد و واریانس آن مجموعه اعداد را محاسبه کند. 

خوب دوستان. به پایان این جلسه رسیدیم. ما در این جلسه نحوه گرفتن ورودی از کاربر در پایتون رو با همدیگه مرور کردیم و یک سری از توابع آماری رو هم یاد گرفتیم. در پایان مثل همیشه میتوانید ما را در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید: 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید