break و continue در پایتون

مقدمه

از سلسه جلسات دوره آموزشی پایتون ، این بار قصد داریم به معرفی break و continue در پایتون بپردازیم که شاید قبلا با آنها در سایر زبان های برنامه نویسی نیز روبرو شده باشیم و هر دفعه از درک دقیق آن عاجز مانده باشیم.

پیشنهاد می شود ، در صورتی که با حلقه ها آشنایی ندارید ، حتما از لینک زیر ابتدا بحث مربوط به حلقه ها را مطالعه کنید: 

نکته : دوستان عزیز ، خواندن این جلسه به تنهایی کافی نمی باشد و یادگیری عمیقی برای شما ایجاد نخواهد کرد. لطفا یک ادیتور باز کنید و تمامی کدهایی که در ادامه جلسه آورده می شوند را خودتان امتحان کنید و گام به گام با آموزش پیش بروید تا تمامی این آموزش ها را یک بار برای همیشه یاد بگیرید. 

کاربرد break و continue در پایتون چیست ؟ 

[post_shop]

به صورت ساده و مختصر با” break و continue در پایتون” میتوانیم روند یک حلقه را تغییر دهیم. یعنی ممکن است که حلقه در حالت نرمال یک کار مشخص انجام دهد. ما به کمک break و continue میتوانیم روند نرمال حلقه را متوقف کنیم و در روند کار حلقه را به صورتی که خودمان دلمان میخواهد در آوریم. 

آشنایی با دستور break در پایتون : 

به شکل زیر دقت کنید: 

break و continue در پایتون

شکل بالا به خوبی همه چیز را بیان می کند. به بیان ساده تر داریم : 

 اگر حلقه شرط ورودی داشت (مثل while) ابتدا شرط چک می شود. اگر درست بود وارد حلقه می شود و در صورت غلط بودن وارد حلقه نمی شود. اگر وارد حلقه شد ، چک میکند که شرط مربوط به دستور break ، صحیح است یا خیر. در صورت صحیح بودن از حلقه خارج می شود و در غیر این صورت به کار عادی خود ادامه می دهد. 

بیایید یک مثال بزنیم تا به درک بهتری از این موضوع برسیم. کد زیر را ببینید: 

به نظر شما پس از اجرای این کد چه اتفاقی می افتد؟ (حتما خودتان قبل از خواندن ادامه این مطلب به این پرسش فکر کنید.)

پاسخ ساده است. تا زمانی که به حرف i در رشته نرسد. حروف را چاپ می کند و به محض این که به حرف i رسید، از حلقه حاج می شود و The end چاپ می شود. 

حال به سراغ دستور continue برویم. 

دستور continue در پایتون:

مثل دستور break ابتدا فلوچارت continue را ببینید: 

فلوچارت دستور continue در برنامه نویسی

در شکل بالا نیز مشاهده میکنید که ابتدا وارد حلقه می شویم. سپس اگر شرط مربوط به دستور continue درست باشد ، به ابتدای حلقه برمیگردیم (در واقع بقیه بخش حلقه را چک نمیکنیم) و دوباره شرط مربوط به حلقه را چک میکنیم(برای حلقه while) و یا وارد گام بعدی حلقه می شویم. (برای حلقه for

بگذارید برای این قسمت نیز مثالی را مطرح کنیم. کد زیر را ببینید: 

مثل حالت قبل ، لطفا قبل از خواندن ادامه این مطلب ، ابتدا خودتان به این موضوع فکر کنید. 

برای این حالت نیز پاسخ ساده می باشد. در ابتدا به صورت گام به گام بر روی حروف رشته مورد نظر حرکت میکنیم. در صورتی که به حرف i برسیم ، به ابتدای حلقه برمیگردیم و یک گام به جلو میرویم. در واقع وقتی به حرف i برسیم دیگر دستور (print(val را اجرا نمیکنیم. پس از پایان حلقه نیز کلمه The end چاپ می شود. 

[/post_shop]

خوب دوستان. به پایان این جلسه رسیدیم. ما در این جلسه دو کلمه کلیدی break و continue در پایتون را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم. 

در پایان این جلسه تمریناتی آورده شده است که به حل آن بسیار تاکید داریم. لطفا پس از انجام تمرینات ، آن ها را در قسمت نظرات بیاورید تا در صورت ایراد تصحیح شود و در صورت صحیح بودن نیز سایر دوستان استفاده کنند. 
تمارین:

 سوال : برنامه ای بنویسید که یک ورودی از کاربر بگیرد و چک کند که آیا آن عدد اول است یا خیر. این کار را حتما به کمک دستور break باید انجام دهید. 

در پایان مثل همیشه میتوانید ما را در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید