مقدمه

در ادامه مجموعه جلسات الکترونیک به زبان ساده قصد داریم با نرم افزار LTSPICE آشنا شویم. ما از این نرم افزار کمک خواهیم گرفت تا مداراتی که در آینده قصد داریم آن ها را معرفی کنیم ، تحلیل کنیم. این جلسه به همراه چند جلسه آینده به معرفی LTSPICE می پردازیم. اما قبل از ورود به بحث بهتر است بدانیم اصلا LTSPICe چیست ؟ 

شرکت Linear Technology یک ابزار مفید و رایگان برای شبیه سازی مدارات الکترونیکی منتشر کرده است. این نرم افزار دارای مدل های مختلف از قطعات الکترونیکی است. 

طراحی یک مدار ساده

برای دانلود این نرم افزار میتوانید از این لینک استفاده کنید.در این صفحه دو نسخه مخصوص مک و ویندوز قرار داده شده است. پس از دانلود این نرم افزار آن را نصب  و سپس اجرا کنید. 

برای ایجاد یک شماتیک جدید از منوی File گزینه New Schematic را انتخاب کنید. در این صورت صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما باز می شود :

شماتیک - LTSPICE

دوست عزیز ، دیدن ادامه این مطلب صرفا برای اعضای ویژه سایت است. در صورتی که عضو سایت نیستید ، لطفا از لینک زیر  ثبت نام کنید و سپس حساب کاربری خود را شارژ نمایید. هزینه یک ماه استفاده از تمامی مطالب 18 هزارتومان می باشد..البته در صورت خرید اشتراک های بلند مدت این هزینه کاهش می یابد. در صورتی هم که عضو سایت هستید ، لطفا از این لینک وارد شوید.

 

 

 

البته ما تاکنون مطالب زیادی را به صورت رایگان ارایه داده ایم که در زیر لینک برخی از جلسات آن آورده شده است :

مطلب مرتبط :   مكانيزم انتقال نيرو با تسمه و پولى در ساخت ربات{جلسه دوازدهم}

 

آشنایی با ترانزیستور

دیود را بهتر بشناسیم

مقاومت چیست؟ بخش اول

شناخت خازن و نحوه عملکرد آن 

 آشنایی با اسیلوسکوپ- بخش اول

 مفهوم توان الکتریکی در مدارها

 

و البته شاید دوست داشته باشید نگاهی به دوره الکترونیک به زبان ساده و سرفصل های آن  داشته باشید

 

نتیجه نهایی - LTSPICE

همانطور که در این صفحه نشان داده شده است ، مطابق انتظار ولتاژ بین دو مقاومت برابر 3.3 ولت می باشد. 

در انتهای جلسه تمارینی در نظر گرفته شده است که توصیه می شود حتما برای درک بهتر این جلسه انجام شود : 

تمارین:

سوال 1 : ما در جلسه مربوط به KVL و KCL ، در بخش تمارین مدار زیر را آوردیم. در ابتدا به صورت دستی و به کمک KVL و KCL ولتاژ نقاط a و b و c را محاسبه کنید وسپس همین مدار را در LTSPICE طراحی کنید و ببینید که آیا نتیجه خروجی با نتیجه بدست آمده یکی می باشد یا خیر. 

مثال 1 تمرین - قوانین کیرشهف

خوب دوستان. برای این جلسه هم کافی است.مثل همیشه میتوانید ما را در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید: