موتور ربات

موتورهای ربات {جلسه بیست و سوم}

مقدمه ای بر موتورهای ربات

حركت ربات هميشه بر روى سطوح صاف و هموار نيست و بسيارى از سطوح علاوه بر اينكه هموار نيستند و دارى يك شيب تند مى باشند ممكن است داراى پوشش هايى همانند برف و باران باشند يا اينكه به صورت باتلاقى باشند و موتورهايى كه انتخاب شده است مناسب آنها نباشد. در اين جلسه وارد بحث هاى مربوط به محيطهاى خاص نمى شويم و صرفا در مورد سطوح شيبدار بحث مى كنيم و معادلات حركتى به همراه گشتاور و توان مورد نياز ربات را محاسبه مى كنيم تا بتوانيد درك درستى از انتخاب موتورهای ربات داشته باشيد. براى شروع ابتدا جلسه قبل را مطالعه كنيد:

کاربران محترم، خواندن این جلسه بدون انجام تمرینات آن و گام به گام پیش رفتن با درس كافى نمى باشد. لطفا تمرين هاى آخر جلسه به همراه لينك هاى ارسال شده را به دقت مطالعه كنيد تا به درك كامل و عميقى از مطالبى كه در ادامه مى آيد برسيد.

 

نيروهاى وارد بر ربات هنگام حركت روى سطح شيبدار


در فرمول بالا P معرف توان موتور است. T معرف گشتاور موتور است و ω نیز سرعت زاویه ای است. با در دست داشتن سرعت ربات به راحتی می توان سرعت زاویه ای را هم به دست آورد.

تمرین:

  1. رباتى داريم كه وزن آن 50 كيلوگرم است و حداكثر سرعت آن 10 كيلومتر بر ثانيه است. قطر چرخ ها 20 سانتى متر است و شيب بالاروندگى 30 درجه است. چنانچه بخواهيم ربات در طى 2 ثانيه به حداكثر سرعت خود برسد چه موتورى را لازم داريم. مشخصات موتور همانند گشتاور و توان جريان را محاسبه كنيد.

 

برای اطلاع از مطالبی که در آینده منتشر می شود و یا مطالبی که فقط در کانال ما منتشر می شود می توانید ما را در محیط های مجازی دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *