اسپيدكنترل و بردهای تقسيم ولتاژ {جلسه هجدهم}

اسپيدكنترل

در این جلسه قصد داریم راجع به اسپيدكنترل و نحول اتصال اون در کوادكوپتر توضیحات کاملی رو ارایه بدیم.

کاربران محترم، خواندن این جلسه اسپيدكنترل بدون انجام تمرینات آن و گام به گام پیش رفتن با درس كافى نمى باشد. لطفا تمرين هاى آخر جلسه به همراه لينك هاى ارسال شده را به دقت مطالعه كنيد تا به درك كامل و عميقى از مطالبى كه در ادامه مى آيد برسيد.

اسپيدكنترل ها بر حسب نوع آنها محل قرارگيرى متفاوتى بر روى فريم دارند.چنانچه اسپيدكنترلرها به صورت تكى باشند معمولا بر روى بازوهاى كوادروتور قرار مى گيرند و اگر به صورت چهارتايى باشند در قسمت مركزى فريم كواد قرار مى گيرند.

Electronic Speed Control

ESC مخفف Electronic Speed Control می باشد و به معنای کنترل سرعت به صورت الکترونیکی است. به بیان ساده اسپید کنترل همان درایورهای موتور براشلس هستند و کار این درایورها نیز این است که جریان را از باتری گرفته و به صورت الکترونیکی به موتورها تغذیه می کنند. نحوه کار بدین صورت است که ما تعداد شش عدد ماسفت را در درون یک اسپیدکنترل جایگذاری کردیم و این شش ماسفت با باز و بسته کردن مسیر جریان تغذیه موتور براشلس را تامین می کنند. برای جزئیات بیشتر می توانید از جلسات کموتاسیون موتور براشلس استفاده کنید:

 1. کموتاسیون موتور براشلس 

[post_shop]

اسپیدکنترلرها بر دو نوع اند:

1- اسپیدکنترلرهای ساده

2-اسپیدکنترلرهای برنامه پذیر

در اسپیدکنترلر های ساده همه چی ثابته و نیازی به برنامه ریزی نداره و کارکردن باهاش خیلی راحته. ولی در اسپیدکنترلرهای برنامه پذیر همه چی متغیره و پارامترهایی مثل ولتاژ، جهت چرخش، شتاب و… قابل تنظیمه و شما با استفاده از یک پروگرامر مقادیر دلخواهتون رو بر روی اون پروگرام می کنید.

در این جلسه ما فقط روی اسپید کنترلرهای ساده بحث میکنیم.

در شکل زیر یک اسپیدکنترلر ساخت شرکت EMAX را ملاحظه می کنید:

طبقه بندي اسپيدكنترل

طبقه بندی اسپیدکنترلرها بر اساس حداکثرجریانی است که می توانند تحمل کنند مثلا20 آمپر یا 25 آمپر. قطعا هرچه این آمپر بالاتر بره اسپیدکنترلر بزرگتر و سنگین تری خواهید داشت. در شکل بالا می بینید که روی آن نوشته شده 20A یعنی اینکه حداکثر جریانی که می تواند تحمل کند 20 آمپر است.

نکته: هنگام انتخاب اسپیدکنترل حتما باید جریان قابل تحمل آن حداقل 5 تا 10 آمپر بیشتر از حداکثر جریان موتور باشد.

BEC در اسپيدكنترل

بر روی هر اسپیدکنترل یک BEC نوشته می شود این عبارت مخفف Battery Eliminator Circuit است. حالا BEC چیه؟؟ ترجمه عبارت انگلیسیش که میشه “مدار حذف باتری” که مفهومش اینه که اگر این مدار نبود شما مجبور بودید به جای استفاده از یک باتری از چندتا باتری استفاده کنید. فرض کنید یک باتری داریم که ولتاژ 12ولت و 20 آمپر رو میتونه تامین کنه و بده به موتورهای براشلس تابچرخن. به نظرتون ما میتونیم از این ولتاژ و آمپر برای فلایت کنترلرمون و یا خود اسپیدکنترل استفاده کنیم؟

قطعا جواب منفیه چون جریانی که میکرو و قطعات اطرافش نیاز دارن خیلی کمتره. پس میایم و با استفاده از یک رگولاتور مداری طراحی میکنیم که ولتاژ مثلا5ولت و 2 آمپر رو برامون تامین کنه و بده به فلایت کنترل و اسپیدکنترل. البته بجای اینکار میتونستید از چندتا باتری استفاده کنید مثلا از یک باتری 5ولت و 2آمپر برای برد اصلی و از یک باتری دیگر برای اسپید و از یک باتری دیگر برای…که مسلما نه جای کافی وجود داشت و وزن ربات هم زیاد میشد. بخاطر همین از  رگولاتورهای مختلف استفاده میکنن که این همه دردسر نکشیم.

دقت کنید درصورتی که فلایت کنترل و اسپید کنترل رو خودتون طراحی میکنید حتما BEC مربوط به اسپیدکنترلتون با ولتاژ و جریان فلایت کنترلتون همخوانی داشته باشه.

پایه های مربوط به این اسپید کنترل هر کدام به جای خاصی وصل میشود که در شکل زیر نشان داده شده است. در شکل زیر برخلاف شکل بالایی تمامی محل های اتصال لحیم شده اند.

سه تا پایه ای که در شکل نوشتیم به سمت موتور براشلس را به هرطریقی خواستید میتوانید وصل کنید و در صورتی که جای دو تا از آنها را عوض کنید موتور برعکس می چرخد. پس برای عوض کردن جهت چرخش موتور کافیه جای دو تا از این سیم ها رو عوض کنید. دوتا پایه ای که در شکل نوشتیم به باتری وصل میشه رو به برد توزیع ولتاژ وصل کنید و با توجه به اینکه چهار عدد اسپید کنترل دارید برد تقسیم ولتاژ شما هم باید دارای چهار محل تغذیه برای اسپیدکنترل باشد مسلما اگر یک هگزاروتور داشتید باید از یک برد تقسیم ولتاژ که داری شش مکان توزیع ولتاژ بود استفاده می کردید.

برد تقسيم ولتاژ

در زیر یک برد تقسیم ولتاژ که دارای 8 خروجی است و برای هگزاروتور نيز مناسب است را مشاهده می کنید.

دقت کنید که بردهای تقسيم ولتاژ را طوری لحیم کنید که با کانکتورهای باتری و اسپیدكنترل همخوانى داشته باشد. مثلا اگر گلدکانکتور استفاده می کنید روی برد هم گلدکانکتور لحیم کنید و اگر T کانکتور استفاده میکنید روی برد هم T کانکتور استفاده کنید.

لحيم كاري برد تقسيم ولتاژ

در بعضی از بردهای تقسیم ولتاژ پیشرفته تر خروجی های ولتاژ متفاوتی برای استفاده های همچون FPV یا LED و…بر روی برد قرار داده می شود که البته قبلا با نام BEC این خروجی ها را میشناسیم. شکل زیر به طور واضح گویای این مطلب است.

برد تقسيم ولتاژ

در صورتی که نخواهیم از کانکتورهای اتصال استفاده کنیم اسپيدكنترل را به طور مستقیم روی برد لحیم می کنیم که البته اینکار توصیه نمی شود چون ممکن است یکی از اسپیدها بسوزد و باید دوباره لحیم ها را باز کنیم و…که مشکلات خاص خودش را دارد. برای چنین بردهای تقسیم ولتاژی که مکان مناسبی جهت لحیم کاری کانکتور روی برد ندارند پیشنهاد میشود از چند سیم که به انتهای آنها کانکتور متصل است را روی برد لحیم کنید و سپس اسپيدكنترل را به کانکتورها متصل کنید.

اسپيدكنترل و برد تقسيم ولتاژ

اسپيدكنترل چهارتايي

بعضی از اسپيدكنترل ها ترکیبی از 4 تا اسپیدکنترل هستند و همه رو یکجا جمع کردند که مزایا و معایب خاص خودش رو داره. توصیه می کنیم اگر می خواهید از این نوع بخرید حتما جنس خوب بخرید که اگر یکی از اسپیدها سوخت دیگه نمیشه ازش استفاده کرد و سه تایی که نسوخته هم بلا استفاده میمونه. در شکل زیر اینگونه اسپيدكنترل ها را مشاهده می کنید.

چهار اسپيدكنترل با هم

روی هر اسپيدكنترل باتری مناسب با آن ذکر می شود مثلا در شکل بالا نوشته شده است که باتری 2 یا 4 سلولی Li-Po مناسب آن است.

شکل زیر هم استفاده از این اسپیدکنترل بعد از نصب را نشان می دهد.

استفاده از اسپيدكنترل 4تاييدر اسپيدكنترل هاي آمپر بالا از يك فن به همراه هيت سينك استفاده مي شود تا دفع حرارتي سريع تر صورت گيرد. نكته ديگري كه مي توانيد هنگام نصب اسپيدكنترل به آن دقت كنيد اين است كه محل نصب آن طوري باشد كه در زير جريان هواي توليد شده توسط ملخ ها قرار گيرد تا به راحتي اسپيدكنترل را خنك كند.

خنك كردن اسپيدكنترل

ممکنه اسپیدکنترل شما داری BEC نباشه در اینصورت شما می توانید از UBEC استفاده کنید مخفف Universal Battery Eliminator Circuit  می باشد. حتی اگر اسپيدكنترل BEC داشت باز هم می تونید از UBEC استفاده کنید.

[/post_shop]

تمرین:

 1. انواع اسپيدكنترل را نام ببريد و هر كدام را به اختصار توضيح دهيد؟
 2. مزايا و معايب اسپيدكنترلرهاى چهارتايى نسبت به تكى چيست؟
 3. بردهاى تقسيم ولتاژ چه كاربردى دارند؟
 4. BEC چيست و چه كاربردى دارد؟
 5. چرا ميزان جريان نامى اسپيدكنترل مى بايست از موتورها بيشتر باشد؟

برای خرید اسپیدکنترل می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

1-فروشگاه رها

2-آفتاب رايانه

3-فروشگاه ربوايكيو

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

57 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام . خسته نباشید . من میخواهم برای راه اندازی موتور براشلس بجای استفاده از باتری از منبع تغذیه سویچینگ استفاده کنم . حالا برای موتوری که در حداکثر تراست 60 امپر جریان کشی دارد از منبع تغذیه 60 امپر باید استفاده کرد و یا کمتر هم می شود ؟؟

  • سلام و احترام
   یکی از کارهایی که باتری های لیپو انجام می دهند این است که با استفاده از ضریب تخلیه جریان های بالا را برای موتور فراهم میکنند. چنانچه منبع تغذیه شما نتواند این کار را انجام دهد پس نمی توانید از موتور در دورهای بالا استفاده کنید.
   موفق باشید

 • سلام وقت بخیر من یه اسپید کنترل 60امپری دارم برا موتوری استفاده میکنم که حداکثر امپر مصرفی 22داره اسپید کنترل بدون هیچ مشکلی کالیبره و تراتل میگیره ولی وقتی برا روشن شدن گاز میدیم موتور فقط رعشه داره و چرخش نداره علت بنظر شما ازچی؟این هم توضیح بدم با اسپید دیگر موتور کاملا کار میکنه و مشکل نداره

  • سلام
   لطفا مدل موتور را ارسال کنید و اینکه از سنسور هال استفاده می کند یا خیر؟ نکته دیگر اینکه کالیبراسیون اسپیدکنترلر را به دقت انجام دهید ببینید مشکل برطرف می شود یا خیر؟

 • سلام آقای قاسمی ممنون از زحماتتون
  میخواستم بدون موقع کار کردن با این
  اسپید کنترل ها و این آمپر های بالا
  نکاتی وجود داره که هواسمون بهشون
  باشه منظورم خطر برق گرفتگی هست

  • سلام و احترام
   برق گرفتگى در مواردى رخ مى دهد كه هم جريان و هم ولتاژ بالا باشد و هر دو در كنار هم باشند و اين قانون چه در برق AC و چه در برق DC وجود دارد. بنابراين در هنگام كار با باترى دى سى با ولتاژ و جريان بالا مى بايست ايمنى را رعايت كنيد. در مواردى مانند 11.1 ولت كه ولتاژ پايين است خطرناك نيست ولى شوك وارد مى شود. اسپيدكنترلرها نيز جريان و ولتاژ مورد نياز خود را از باترى مى گيرند كه چون ولتاژ پايين است خطرى ندارند ولى مى بايست نكات ايمنى در مورد آنها را اجرا كنيد مخصوصا اينكه باترى قابليت انفجار زيادى دارد و از جنبه ديگرى خطرناك است.
   موفق باشيد

 • سلام وقتتون بخیر
  تشکر بابت مطالب عالیتون
  من میخاستم ی برنامه ایی تو برد اردینو بنویسم ک ی موتور براشلس یه بازو رو بالا پایین کنه .مثه ی الاکلنگ امکانش هست یکم راهنماییم کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید