قابلیت Geofence در کوادکوپتر{جلسه سوم}

مقدمه

در جلسه سوم از سری جلسات آشنایی با قابلیت های کوادکوپترها قصد داریم در مورد Geofence یا Go-fence صحبت کنیم. برای دسترسی به جلسه قبل می توانید از لینک زیر استفاده نمائید. لازم به ذکر است که بیشتر محتوای ارائه شده در این جلسه از وب سایت شرکت DJI می باشد که با لینک زیر در دسترس می باشد.

 1. آشنایی با قابلیت وی پوینتس
 2. وب سایت شرکت DJI

جئوفنس یا Geofence که مخفف شده Geographical Fence(محدوده جغرافیایی) می باشد قابلیتی است که با استفاده از آن یک محدوده مجازی ایجاد می کنید یعنی یک حصاری ایجاد شده است که کوادکوپتر اجازه ورود یا خروج از آن را ندارد. به شکل زیر دقت کنید:

قابلیت geofence

در حقیقت این قابلیت برای مواردی است که شما وارد مناطق ممنوعه نشوید یا اینکه از منطقه ای خارج نشوید. به عنوان مثال شما حق ورود به نواحی مربوط به فرودگاهها، زندانها و دیگر مناطقی که توسط آن کشور به عنوان منطقه ممنوعه قانون گذاری شده است را ندارید. در ایالات متحده آمریکا که پیشگام در این زمینه است این قوانین توسط FAA وضع و الهام گرفته شده است.

اداره هوانوردی

جئوفنس چگونه کار می کند؟

در دید بسیاری از افراد جئوفنس به این معناست که فقط در محیط های بیرونی و آنهم با استفاده از GPS قابلیت کاربرد دارد. ولی قدرت جئوفنس در تنوع و کاربردهای متفاوت بسیار دیگری می باشد.

بسیاری از تکنولوژی های دیگر همانند WiFi، Cellular Data، Bluetooth قابلیت کاربرد با جئوفنس را دارند و یقینا داده های دقیق تری نسبت به GPS به ما می دهند. البته ما در اینجا فقط در مورد GPS توضیح می دهیم زیرا کار با کوادکوپترها نیازمند برد زیاد و بدون محدودیت خاصی می باشد که GPS این قابلیت ها را برای ما فراهم می کند.

یکی از مزایای جئوفنس این است که تمامی نقشه ها توسط گوگل در دسترس شماست و براحتی می توانید از آنها استفاده کنید. همچنین دیتابیس نقشه های اپل نیز در دسترس می باشد. در مورد سازندگانی همانند DJI تمامی این موارد انجام شده است و به راحتی در دسترس می باشد. بر روی نقشه های گوگل نیز رنگ هایی مشخص نموده است تا کاربران به راحتی محدوده ها را تشخیص دهند. در زیر این محدوده ها را شرح می دهیم. ابتدا از لینک زیر وارد وب سایت شرکت DJI شوید سپس یک نقشه در ابتدای صفحه ظاهر می شود. چنانچه با استفاده موس می توانید نقاط مختلف جهان و ناحیه های محدوده شده را ببینید. دقت کنید که برای بهتر کار کردن با این نقشه بهتر است در بالای صفحه ابتدا کشور مورد نظر را انتخاب کنید.

geofence

در زیر نیز رنگ های مورد نظر و تفسیر آنها را مشاهده می کنید:

رنگ های تعیین شده در geofence

در زیر رنگ های مشخص شده در شکل بالا را شرح داده ایم:

 1. ناحیه های محدود شده: در این نواحی که با رنگ قرمز مشخص شده است با یک علامت هشدار مواجه می شوید و از پرواز جلوگیری می شود. چنانچه شما از افرادی هستید که دسترسی قانونی به پرواز در این نواحی دارید می توانید با  flysafe@dji.com تماس حاصل نمایید تا قفل این نواحی برداشته شود یا اینکه به صورت آنلاین اینکار انجام شود.
 2. ارتفاع پرواز: در این نواحی که به رنگ خاکستری مشخص شده است با دریافت هشدار تا سقف خاصی می توانید ارتفاع بگیرید. معمولا در ابتدا و انتهای باندهای پرواز فرودگاهها که هواپیماها در حال فرود یا اوج گیری هستند این محدودیت ها اعمال شده است.
 3. نواحی با دسترسی قانونی: در این نواحی که با رنگ آبی مشخص شده است کاربر با یک هشدار و ممانعت از پرواز مواجه می شود که برای دسترسی به پرواز در این نواحی می بایست یک اکانت DJI داشته باشید و چند تیک هم در نرم افزاری DJI GO فعال می کنید که به معنای این است که مسولیت کامل پرواز در این نواحی به عهده خود شماست. در هنگام فعال کردن اکانت DJI لازم است که شماره تلفن همراه خود را وارد نمائید تا یک کد برای شما ارسال شود. معمولا در اطراف فرودگاهها این محدودیت وجود دارد.
 4. نواحی هشدار: در این نواحی فقط یک هشدار به کاربر داده می شود ولی از پرواز آن ممانعتی به عمل نمی آید. این نواحی معمولا بر جاهایی که سازه های خاص وجود دارد یا یک منطقه هوانوردی است اعمال می شود.
 5. نواحی با هشدار پیشرفته: در این نواحی که با رنگ نارنجی مشخص شده است اجازه پرواز ندارید ولی در عرض چند ثانیه می توانید قفل آن را باز کنید و نیازی به اینترنت و اکانت DJI ندارید. این نواحی معمولا در اطراف محل های فرود هلی کوپترها یا فرودگاههای مهم دیده می شود.
 6. نواحی پرجمعیت: در این نواحی که با رنگ قرمز نیز مشخص شده است اجازه پرواز ندارید.
 7. نواحی معمول محدود شده: در این نواحی مطلقا اجازه پرواز ندارید زیرا این نواحی توسط پلیس محدود شده است و معمولا مربوط به زندان ها و مکان های مورد نظر پلیس می باشد.
 8. نواحی توصیه شده: در این نواحی که به رنگ سبز است شما می توانید به راحتی پرواز کنید و محدودیتی ندارید.

این جلسه هم به پایان رسید. برای اطلاع از جلساتی که در آینده بر روی سایت قرار داده می شود و همچنین مطالبی که در کانال ما منتشر می شود می توانید ما را در محیط های مجازی دنبال کنید:

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید