تشخيص اتصال كوتاه در موتورهاى براشلس

مقدمه

هنگامى كه يك موتور براشلس را مى خريد قطعات جانبى آن نيز همراه موتور است. به عنوان نمونه پيچ هاى يك موتور هميشه به همراه موتور ارسال مى گردد. در اين جلسه قصد داريم در مورد يك نكته بسيار مهم كه در بعضى مواقع باعث پديد آمدن مشكلات فراوانى از جمله سوختن موتور براشلس مى شود بحث كنيم و آن هم برقرارى اتصال كوتاه در موتورهاى براشلس است. در شكل زير يك موتور براشلس را مشاهده مى كنيد.

موتور براشلس

اتصال كوتاه در موتور براشلس

هنگامى كه قصد داريم موتور براشلس را بر روى بازوهاى كوادكوپتر يا هر پهپاد ديگرى نصب كنيم به اين نكته بايد توجه كنيم كه پيچ هاى موتور براشلس با سيم پيچ هاى موتور تماس پيدا نكنند زيرا در صورت تماس پيچ ها با سيم پيچ، جريان الكتريكى از طريق پيچ ها به بدنه انتقال پيدا مى كند و سپس باعث ايجاد يك اتصال كوتاه مى شود و باعث گرم شدن بيش از حد موتورها و نهايتا سوختن آنها مى شود. البته اين در صورتى است كه بدنه نيز رسانا باشد كه معمولا بدنه ها از جنس آلومينيوم يا فيبركربن مى باشد كه هر دو جنس نيز رسانا مى باشند. 

اتصال كوتاه در كوادكوپتر

عمده مشكلاتى كه با اين اتصال كوتاه به وجود مى آيد به صورت زير است:

  1. ساطع شدن دود از موتور يا سوختن موتور بدون دليل
  2. گرم شدن بيش از حد موتور
  3. ارتعاش كوادكوپتر به واسطه ناهمزمانى موتورها(decyncronization)
  4. وجود نويز در سيستم FPV حتى در صورت وجود فيلتر LC و فيلترهاى خازنى

انواع موتورهاى براشلس از لحاظ اتصال

موتورهاى براشلس از لحاظ قرارگيرى پيچ ها به دو صورت ساخته مى شوند:

  1. قرارگيرى پيچ ها در ناحيه زير سيم پيچ ها
  2. قرارگيرى پيچ ها در ناحيه اى خارج از مسير سيم پيچ ها

در شكل زير ساختار اول موتور براشلس را مشاهده مى كنيد كه پيچ ها دقيقا در زير سيم پيچ ها قرار گرفته و در صورتى كه از يك پيچ بلند تر از حد عادى استفاده كنيد تماس با سيم پيچ ها برقرار مى شود. دقت كنيد كه در بعضى موارد با ضربه ديدن موتور معمولا يك رشته سيم يا چند رشته سيم ممكن است به اين باز شوند و برخوردى حاصل شود. يا اينكه قطعه اى رسانا بين پيچ و سيم پيچ ها باشد. به هر حال تمامى موارد مى بايست به روشى كه در انتها ديده مى شود چك شود زيرا در موتورهاى‌ براشلس سايز كوچك كه در مينى كوادكوپترها و ريس استفاده مى شود با چشم قابل مشاهده نيست.

موتور براشلس

در شكل زير نيز نوع دوم موتور براشلس را مشاهده مى كنيد كه پيچ ها در خارج از ناحيه سيم پيچ ها قرار مى گيرند و از اين بابت جاى نگرانى نيست. 

موتورهاى براشلس سيم پيچ دار

تشخيص اتصال كوتاه با مولتى متر

به منظور تشخيص اتصال كوتاه در موتورهاى براشلس كافى است كه ابتدا مولتى متر را مطابق شكل زير تنظيم كنيد:

مولتى متر براى كوادكوپتر

سپس يك پراب را به پيچ پشت موتور اتصال دهيد و پراب ديگر را به يك نقطه از سه خروجى اسپيدكنترل اتصال دهيد. در صورتى كه اتصال كوتاهى دركار باشد صداى بوق مولتى متر را مى شنويد. فرقى‌هم نمى كند كه به كدام پايه متصل مى كنيد زيرا سيم پيچ ها در داخل موتور به هم متصل هستند. در صورتى كه مولتى متر شما صداى بوق ندارد مى تواند از عبارت مقاومت 0 براى اينكار استفاده كنيد.

استفاده از مولتى متر براى كوادكوپتر

نكته مهم: اينكار را براى هر چهار موتور تكرار كنيد تا از عدم وجود اتصال كوتاه مطمعن شويد.

  • چنانچه اين مطلب براى شما مفيد بوده است يا اينكه انتقاد و پيشنهادى داريد ما را با كامنت هاى خود در جهت بهبود مطالب سايت آگاه سازيد.

این جلسه هم به پایان رسید. برای اطلاع از جلساتی که در آینده بر روی سایت قرار داده می شود و همچنین مطالبی که در کانال ما منتشر می شود می توانید ما را در محیط های مجازی دنبال کنید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید