آشنایی با قابلیت Active Track{جلسه اول}

active track

مقدمه

با پیشرفت پهپادها هر روز قابلیت های جدیدی معرفی می شوند که لازمه کار با آنها و به کارگیری بهتر آنها شناخت کامل و دقیق این قابلیت هاست. یکی از زمینه هایی که بسیار جای کار دارد و بسیاری از قابلیت ها به منظور بهتر شدن آن ارائه می شود تصویربرداری هوایی است. در این جلسه با قابلیت Active Track آشنا می شویم.

active track

قابلیت Active Track چیست؟

قابلیت Active Track اولین بار در سال 2016 معرفی شد و بر روی کوادکوپتر فانتوم 4 پیاده سازی شده بود. این قابلیت باعث می شد که عکاسان بتوانند به صورت آسان تر و ایمن تر یک عکس سینمایی را داشته باشند. با استفاده از این قابلیت شما می توانید در هر موقعیتی که باشید یک عکس مناسب از سوژه مورد نظرتان بگیرید.

active track

قابلیت Active Track چگونه کار می کند؟

برای استفاده از قابلیت Active Track نیاز است که پهپاد GPS داشته باشد و از سیستم های بینایی برای ردیابی اهداف استفاده کند. در محصولات DJI برای استفاده از این مد می بایست در مد P یا Positioning Mode قرار بگیرید.

هنگامی که بر روی مد Active Track قرار دارید کافی است نرم افزار DJI GO 4 را باز کنید و در صفحه نمایش بر روی شی مورد نظر ضربه بزنید یا اینکه در صفحه نمایش یک باکس در اطراف شی مورد نظر ترسیم کنید. سه تا آپشن هم هنگام استفاده از این مد دارید:

سه آپشن مد Active Track

 1. Trace
  در مد Trace کوادکوپتر در فاصله ثابتی از شی مورد نظر شما قرار می گیرد و سپس شما می توانید با استفاده از اهرم رول بر روی فرستنده یا صفحه نمایش DJI GO 4 به دور شی مورد نظر بچرخید.
 2. Profile
  با استفاده از این آپشن شما می توانید با فاصله و زاویه ثابتی از شی مورد نظر حرکت کنید و همچنان مشابه مد Trace با استفاده از اهرم رول به دور شی بچرخید. ضمن اینکه در سری های Phantom4 و سری های  Mavic Pro هنگام رسیدن به مانع از چرخش مورد نظر خودداری می کنند ولی در Spark اینکار انجام نمی شود و می بایست ایمنی را رعایت کنید. 
 3. Spotlight 
  این آپشن با دو آپشن قبلی کاملا متفاوت است به دلیل اینکه نیاز به طور کامل اتوماتیک نیست. هنگامی که این آپشن فعال باشد دوربین به سمت شی مورد نظر قرار می گیرد و شی را دنبال می کند بدین منظور شما می بایست با مهارت پروازی خود کوادکوپتر را طوری پرواز دهید که در فریم باقی بماند. البته چرخش YAW به صورت دستی نیز از بین می رود تا کنترل کاملی داشته باشید ضمن اینکه گیمبال همچنان به صورت آزادانه فعال می باشد.

نکاتی که در حین استفاده از Active Track می بایست از آن استفاده کنید:

 1. رنگ
  از آنجایی که سیستم هایی بینایی بر اساس رنگ کار می کنند انتخاب رنگ هدف مورد نظر بسیار مهم می باشد. بنابراین اگر در حال برف بازی هستید استفاده از رنگ قرمز انتخاب بسیار مناسب تری نسبت به رنگ سفید می باشد زیرا محوطه به رنگ سفید است و پوشیدن  لباس قرمز بسیار متمایزکننده است.
 2. سرعت
  از آنجایی که Active Track در P-mode فعال می شود قطعا سرعت نسبت به مد های دیگر مخصوصا اسپورت کمتر است و شما می بایست این نکته را برای هدفی که قرار است دنبال کند در نظر بگیرید. به عنوان مثال Mavic Pro می تواند با سرعت 40 mph در S-mode حرکت کند ولی این سرعت در p-mode به 22 mph میرسد.
 3. موانع
  چنانچه در هنگام استفاده از Active Track به مانعی برخورد کردید کوادکوپتر شما از این مد خارج می شود تا بتواند از برخورد به مانع جلوگیری کند و پس از رد کردن مانع مجددا تلاش می کند که به این مد برگردد حال در صورتی مدت زمان این پروسه طولانی شود و یا موانع زیاد باشد کواد از این مد خارج می شود و نیاز است که مجددا آن را به این مد برگردانید.
 4. قطع ارتباط
  در صورت قطع شدن ارتباط کوادکوپتر همچنان ارتباط خود با شی مورد نظر را حفظ می کند و از این مد خارج نمی شود تا جایی که با کمبود باتری مواجه شود و یا اینکه مانعی ببیند که وارد مد RTH شود.

معروف ترین کوادکوپترهای دارای قابلیت Active Track

 1. Insiper 2
 2. Spark
 3. Mavic Pro
 4. Mavic Pro Platinum
 5. Mavic 2
 6. Phantom 4
 7. Phantom 4 Advanced
 8. Phantom 4 Pro
 9. Mavic Pro Alpine White

در زیر هم یک نمونه از استفاده مناسب از این قابلیت را مشاهده می کنید. در بسیاری از جاده های نا ایمن و یا جاده هایی که برایتان ناآشنا هستند می توانید با استفاده از این قابلیت یک دید مناسب از مسیر در پیش رو داشته باشید.

active track quadcopter

این جلسه هم به پایان رسید. برای اطلاع از جلساتی که در آینده بر روی سایت قرار داده می شود و همچنین مطالبی که در کانال ما منتشر می شود می توانید ما را در محیط های مجازی دنبال کنید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید