آموزش کامل کار با هویه هواگرم – بخش اول

مقدمه

هویه هواگرم از آن دسته وسایلی است که معمولا میتوان آن را در کارگاه های الکترونیکی یافت. هنگامی که با یک PCB کار میکنیم و یا آن را میسازیم تعداد زیادی مشکل و خطا به وجود می آید که نیاز به تصحیح دارند. چه این PCB توسط یک دستگاه ساخته شده باشد و چه این که ما با دست آن را ساخته باشیم. لحیم کاری هم که میتواند مشکلات خاص خود را به همراه داشته باشد. وقتی که یک نفر یک برد را لحیم میکند ممکن است لحیم ها را نادرست و بد انجام داده باشد و این باعث بروز رفتارهایی از سوی PCB می شود که مورد انتظار ما نیست. در هنگام همه این مشکلات هویه هواگرم به کمک ما می آید. در شکل زیر نمونه ای از یک هویه هواگرم آورده شده است.

هویه هواگرم

معرفی سخت افزاری یک هویه هواگرم

 

تذکر:
در این مقاله هویه هواگرم 303D شرکت Sparkfun بررسی شده است ولی انواع دیگر این نوع وسایل نیز شبیه به یکدیگر عمل میکنند.

قبل از شروع در مورد سخت افزار این دستگاه ابتدا نمایی از آن را ببینید‌:

نمایی از یک هویه هواگرم

در زیر تک تک المان های موجود بر روی این سخت افزار را بررسی کرده ایم.

  کلید تغذیه : این هویه خاص با برق ۱۱۰ ولت ( که استاندارد پریزهای برق آمریکای شمالی است) کار میکند. بدیهی است که با قرار دادن این کلید در حالت On این هویه روشن می شود و با قرار دادن این هویه در حالت Off نیز این هویه خاموش می شود.

تذکر:
توجه داشته باشید که هنگام Off کردن این هویه به صورت یک مرتبه این هویه خاموش نمی شود. این هویه به دادن هوای گرم ادامه می دهد تا زمانی که دمای آن به زیر ۱۰۰ درجه برسد.

  نمایشگر :‌

بر روی هویه یک نمایشگر قرار گرفته است که این نمایشگر محدوده دمایی و میزان جریان هوا را به شما نشان می دهد. مقدار عدد نمایش داده شده بر روی این نمایشگر متناسب با میزان دمای تعیین شده و میزان جریان هوای خروجی (که این مقادیر به کمک کلیدهای چرخشی توسط ما تعیین می شود) است.

نکته : در مرحله تولید مشخص می شود که واحد دمای نشان داده شده بر روی نمایشگر سلسیوس باشد یا فارنهایت . ولی به طور معمول واحد دمای نشان داده شده درجه سلسیوس می باشد.

  کلید چرخشی مربوط به جریان هوا‌:

بر روی هویه یک کلید چرخشی قرار گرفته شده است که به کمک این کلید میتوانیم جریان هوای خروجی را کنترل کنیم. هر چه این کلید را بیشتر در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانیم. (در واقع جریان هوا را زیاد کنیم) میزان صدای هویه هواگرم زیاد می شود. نمایشگر تغییر میزان جریان هوا به مدت دو ثانیه نشان می دهد و سپس دوباره دما را نشان می دهد.

  کلید چرخشی مربوط به محدوده دما :

محدوده دمایی برای انواع مختلف هویه هواگرم متفاوت است. برای این هویه خاص که در اینجا بررسی میکنیم این عدد بین ۱۰۰ تا ۴۸۰ درجه سانتیگراد می باشد. میزان دما را میتوانیم با کلید چرخشی مربوط به تعیین محدوده دما تعیین کنیم. هنگامی که کلید چرخشی را میچرخانیم دما به سرعت به عدد مورد نظر نمیرسد. این کار پس از چند ثانیه اتفاق می افتد. بعد از این که دما به میزان مورد انتظار (که با کلید چرخشی تعیین شده است) رسید در این هنگام LED قرار گرفته شده بر روی دستگاه شروع به چشمک زدن می کند.

  نازل دستگاه (nozzle) :‌

دستگاه 303D شرکت Sparkfun با دو نازل مختلف ارایه می شود که میتوان با توجه به نیازهای مختلف این دو نازل را تعویض کرد. نازل کوچکتر برای کار با قطعات ریز تر می باشد و در مقابل آن نازل بزرگتر وقتی استفاده می شود که بخواهیم محدوده بزگتری را گرم کنیم و با ناحیه بزرگتری کار داشته باشیم. در شکل زیر نمایی از این دو نازل را می بینید‌: 

نازل هویه هواگرم

  نگهدارنده هویه :‌

هنگام خرید این دستگاه معمولا یک نگهدارنده هویه نیز با آن ارایه می شود که میتوانیم این نگهدارنده را در هر طرف دستگاه نصب کنیم و هویه خود را به آن آویزان کنیم. شکل زیر این نگهدارنده را نشان می دهد :

نگهدارنده هویه هواگرم

کاربردهای هویه هواگرم

این نوع هویه کاربردهای مهم و مختلفی دارند. همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی از کاربردهای این هویه در کار با بردها است. یکی از اصطلاحات رایج در دنیای الکترونیک اصطلاح rework است و منظور آن این است که مجددا بر روی یک برد کاری انجام شود. به کمک هویه هواگرم نیز میتوانیم بر روی بردهای دوباره کار خود را انجام دهیم و ایرادات آن برد را برطرف کنیم. به همین خاطر  این اصطلاح هنگام کار با هویه هواگرم نیز استفاده می شود. (خود کلمه rework نیز به معنای بازنگری است. ) در زیر نمونه ای از rework های مربوط به یک PCB آورده شده است :

  1. قطعات پلاریته دار : گاهی اوقات قطعاتی مثل خازن و آیسی و … در یک PCB در جای خود به درستی قرار نگرفته اند. مثل یک دیود باید برعکس قرار داده می شد و الان اشتباه قرار داده شده است. این موضوع یکی از rework های PCB است.
  2. تعویض قطعات معیوب : گاهی اوقات در فرایند تولید یک آیسی میتواند خطاهایی به وجود آید و این باعث می شود که آیسی نتواند عملکرد مورد انتظار را ارایه دهد. به کمک هویه هواگرم میتوانیم آیسی مورد نظر را تعویض کنیم.
  3. حذف لحیم های اضافی : گاهی اوقات میزان لحیم قرار داده شده بر روی پایه های یک آیسی زیاد است. به کمک یک هویه هواگرم و یک Flux Pen میتوانیم این لحیم ها را برداریم.

البته موارد بالا همه کاربردهای مربوط به هویه هواگرم نیست. از دیگر کاربردهای این دستگاه میتوان به برداشتن قطعات سالم از PCB های قدیمی اشاره کرد.

مطلب مرتبط :   راه اندازی MPU9150 با آردوینو - بخش دوم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر سوالی برایتان پیش آمده ، میتوانید در زیر آن را مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *