موتور براشلس

موتور براشلس مناسب کوادکوپتر{جلسه پنجم}

مقدمه اى بر موتور براشلس

در این جلسه با ساختار کلی یک موتور براشلس و نمونه ای از این موتور آشنا می شویم. براى دسترسى به بخش دوم موتور براشلس مى توانيد از لينك زير استفاده كنيد:

Motor Sery

کاربران محترم، خواندن جلسه موتور براشلس بدون انجام تمرینات آن و گام به گام پیش رفتن با درس كافى نمى باشد. لطفا تمرين هاى آخر جلسه به همراه لينك هاى ارسال شده را به دقت مطالعه كنيد تا به درك كامل و عميقى از مطالبى كه در ادامه مى آيد برسيد.

موتور براشلس کلیاتش همانند موتورهای DC  معمولیه ولی دیگه براش نداریم. در موتور های دی سی معمولی به دلیل داشتن جاروبک  نمیتوان جریان زیادی به جاروبک ها اعمال کرد.چون باعث سوختن براش ها می شود. ولی این محدودیت در موتورهای براشلس نیست. نكته مهم ديگر نيز اين است كه در موتورهاى براشلس به دليل اينكه جاروبك حذف شده است بازده موتور بالاتر است و اصطكاك ناشى از جاروبك حذف شده است به همين دليل زمان كار با يك باترى در شرايط يكسان نيز افزايش مى يابد. در شکل زیر یک موتور بدون جاروبک را می بینید.

اجزای داخلی موتور براشلس

قطعات داخلي موتور براشلس

سه تا سیم به این موتور براشلس متصل شده که وظیفه جریان دهی به استاتور را به عهده دارند و به اسپیدکنترل وصل می شوند.

اجزای داخلی موتور براشلس

دقت کنید که سیم های استفاده شده در سیم پیچ های استاتور موتور براشلس معمولا تا 180 درجه سیلسیوس یا 356 درجه فارنهایت توانایی تحمل گرما دارند. همچنین تمامی بِرینگ های نصب شده بر روی موتورهای براشلس دارای کاسه نمد می باشند.

کیفیت موتور براشلس

 

نحوه چرخش موتور براشلس OUTRUNNER را در شکل زیر ملاحظه می کنید. میبینید که هیچ اثری از جاروبک نیست.

outrunner motor

عبارات درج شده روي موتور براشلس

MT2204

یعنی اینکه قطر موتور 22 میلی متر است و ارتفاع  آن 04 میلی متر است. دقت كنيد كه اين اعداد ممكن است مربوط به قطر و ارتفاع روكش موتور نباشد و ابعاد روتور داخلى باشد كه از يك شركت به شركت ديگر متفاوت است و استانداردى وجود ندارد و اگر كنجكاو هستيد مى توانيد با يك متر آن را اندازه گيرى كنيد ولى بحرحال عدد اول قطر و عدد دوم ارتفاع مى باشد.

ابعاد موتور براشلس

13T: Turns of the motor

یعنی اینکه تعداد دفعاتی که یک سیم مسی به دور هر دندانه استاتور پیچیده شده است 13 بار است. هر چه تعداد دورها بيشتر باشد آهنرباى قويترى نيز ايجاد مى شود و گشتاور بالاتر مى رود.

Kv = 2300

به این عدد ثابت ولتاژ می گویند. این عدد بیانگر تعداد چرخش موتور در يك دقيقه است هنگامي كه ولتاژ 1 ولت به آن اعمال مي شود. هرچقدر Kv  یک موتور بالاتر باشد با سرعت بیشتری می چرخد وبرعکس.

موتورهاي با Kv پايين:

به طور خلاصه موتورهاي با Kv پايين داراي سيم هاي پيچيده شده بيشتري به دور هسته فلزي هستند كه اين سيم ها نازك تر هستند بنابراين مي توانند ولتاژ بيشتري در برابر جريان كمتر از خود عبور دهند كه باعث توليد گشتاور بيشتر مي شود و مي تواند ملخ هاي بزرگتر را به حركت در آورد.

موتورهاي با Kv بالا:

موتورهاي با Kv پايين داراي سيم هاي پيچيده شده كمتري به دور هسته فلزي هستند كه اين سيم ها ضخيم تر هستند بنابراين مي توانند جريان بيشتري در برابر ولتاژ كمتر از خود عبور دهند كه باعث مي شود بتوانند ملخ هاي كوچكتر را با سرعت بالاتري به حركت در آورند.

 نحوه محاسبه دور موتور از روی Kv  به صورت زیر است:

rpm = Kv*V

مثلا برای موتور نشان داده شده در شکل حداکثر دوری که در 1دقیقه با استفاده از یک باتری 11.1 ولتی میزنه به صورت زیر است:

rpm = 2300*11.1=25530

می بینید که این موتور 25530 دور در یک دقیقه میزنه.

وقتی برای خرید یک موتور براشلس مراجعه می کنیم دقت می کنیم که تراست(thrust) مناسب داشته باشد. مثلا می گوییم من موتوری با تراست 500 گرم میخام این بدین معنیه که موتور براشلس شما حداکثر میتونه 500 گرم وزنه رو از روی زمین بلند کنه. حالا کوادروتور شما 4تا موتور داره پس حداکثر 2000 گرم یا 2کیلوگرم را مي تواند از زمين بلند كند.

در هنگام خرید موتور شافت موتور را چک کنید که از لحاظ لقی شرایط مناسبی را داشته باشد.

نكته مهم: براي اتصال موتورهاي براشلس فاصله پيچ تا پيچ در زير موتور بر طبق استاندارد است و در موتورهای معمول 16 و 19 مي باشد. به شكل زير دقت كنيد. البته در بعضي موتورها دو سوراخ ديگر هم اضافه مي شود كه داراي فاصله 25mm مي باشد و در امتداد سوراخ 19mm است. این ابعاد برای مینی کوادکوپترها تغییر می کنند.

ابعاد پیچ های زیر موتور براشلس

تعدادی از موتورهای براشلس و اسپید کنترلرها نیاز به اتصال با گلدکانکتور دارند که باید به سیم های متصل به موتور و اسپیدکنترلر و یا حتی باتری لحیم شوند. این گلدکانکتورها را باید با روش خاصی که در زیر نشان داده می شود لحیم کرد. دقت کنید که مرحله به مرحله جلو روید تا اتصال خوبی برقرار شود. دقت کنید فقط گلدکانکتورهای مادگی به طور کامل توسط وارنیش پوشیده می شوند که در شکل زیر نشان داده شده است.

اتصال گلد کانکتور برای موتور براشلس

سپس مطابق شکل زیر یک تخته یا مقوا را سوراخ کنید و گلدکانکتورها را درون آن قرار دهید.

گلد کانکتور برای کوادکوپتر

مرحله به مرحله مطابق شکل زیر لحیم کنید.

آموزش مرحله به مرحله گلد کانکتور

سیم مورد نظر به شکل صحیح لحیم می شود.

لحیم کاری گلد کانکتور در کوادکوپتر

تمرین:

 1. 1-مگر تراست نیرو نیست پس چرا واحد آن بر حسب گرم بيان مى شود؟؟

  در رابطه با واحدهای ذکر شده به طور کلی واحد نیرو، نیوتن است و واحدجرم، گرم است(البته تبدیلاتی هم دارن مثل کیلوگرم برای جرم و کیلونیوتن برای نیرو و دیگر سیستمهای آحاد). در اینجاکه بانیرویی مثل تراست کارمی کنیم برای فهم بهتر مساله از واحد گرم استفاده می کنیم تافهم بهتر مساله حاصل شود و این تبدیل نیوتن بر شتاب جاذبه(9.81متربرمجذورثانیه)در محاسبات K لحاظ شده است. مثلا اگربه ما بگویند 101.9گرم قابل لمس تر است تا 1 نیوتن. F/9.81=M
  چنانچه تراست موتوری 80 گرم باشد می توانیم با استفاده از 4موتور نصب شده بر روی ربات در مجموع 320 گرم بلند کنیم که این 320 گرم وزن خود کوادکوپتر هم شامل می شود.

 2. هرچه قطر ملخ متصل به موتور براشلس را بزرگتر انتخاب کنیم تراست بیشتری تولید میکند. آيا مى توانيم قطر ملخ را هر چقدر خواستيم بزرگ در نظر بگيريم؟
 3. گشتاور ناشی از موتورهاي براشلس به چه صورت تغيير مي كند؟
 4. چگونه از ظاهر يك موتور براشلس ميزان گشتاور آن را تشخيص دهيم؟

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

51 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. فرشید says:

  سلام خسته نباشید
  از موتور براشلس برای تولید برق میشه تو ماکت سد نیروگاهی استفاده کرد؟

  پاسخ
  • پشتیبان فنی says:

   با سلام و احترام.
   لطفا اطلاعات دقیق تری در مورد برق تولیدی و ماکت خود ارایه دهید.
   با تشکر.

   پاسخ
 2. فیروز لقایی says:

  ایا موتور جدید ماشین لباسشویی از همین موتور براشلس هستند البنه بدون تسمه منظورمه اگر بیشتر اطلاعات داشته باشم در سایت ثبت نام کنم با تشکر فیروز

  پاسخ
  • قاسم قاسمی says:

   سلام و احترام
   موتورهاى براشلس يك ويژگى بارز دارند كه همه جا يكسان است و آن هم اينست كه در تمامى موتورهاى براشلس آهنرباى دائمى در حال چرخش است بنابراين هنگامى كه بحث موتور براشلس به وسط مى آيد ساختار قطعا يكسان است. در موتورهاى‌ جديد شركت ها مخصوصا شركت LG كه تبليغات زيادى‌ نيز مى كند موتور مورد نظر از نوع براشلس مى باشد. شركت هاى معتبر ديگر سيستم بلت درايو را استفاده نمى‌ كنند زيرا هم نويز بيشترى دارد و هم اينكه فضاى زيادى را اشغال مى كند.
   موفق باشيد.

   پاسخ
 3. علی ملک محمدی says:

  سلام مجدد باتری چهارسل۴۰۰۰هزار است با وزن۵۰۰گرم
  با تشکر

  پاسخ
  • قاسم قاسمی says:

   سلام و احترام
   با توجه به اينكه شما قبلا ملخ و موتور مورد نياز را خريدارى كرده ايد و طبق جدول تراست نيز با باترى 4 سلولى 3.4 كيلو تراست ايجاد مى كند براى اينكه نياز به خريد مجدد ملخ نداشته باشيد مى توانيد ميزان تراست را در فرستنده راديوكنترل با استفاده از endpoint محدود كنيد و هر ميزانى كه نياز داريد استفاده كنيد يا اينكه ملخ 1340 را انتخاب كنيد و با استفاده از آن endpoint را محدود كنيد.
   موفق باشيد

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *