كانكتورها-مفاهیم و واژگان فنی

كانكتورها

مطالبي كه در اين جلسه مي آموزيم:

  1. واژگان فني كانكتورها
  2. دسته بندي كانكتورها
  3. تفاوت بين كانكتورهاي هر گروه
  4. شناسايي قطب مثبت منفي روي هر كانكتور
  5. شناسايي كانكتورهاي مناسب جهت انجام كاربردهاي معين

كانكتورها براي اتصال زيرمجموعه هاي يك مدار به كار ميرود. معمولا يك كانكتور زماني استفاده مي شود كه ما بخواهيم بخش هايي از مدار را مثلا ورودي هاي برق، اتصالات جانبي يا بردهايي كه نياز به تعمير دارند را در آينده جدا كنيم. برای هر کانکتور دیتاشیت مربوط به آن را مطالعه کنید.

مطالب پيشنياز اين جلسه:

ولتاژ، جریان، مقاومت و قانون اهم

واژگان فني كانكتور

 

Gender

Gender به معني جنسيت كانكتور مي باشد كه Male و Female مي باشد. يا نر و ماده مي باشند. شكل زير نمايي از يك كانكتور نر و ماده را نشان مي دهد.

connector

Polarity

Polarity به معناي قطبيت مي باشد كه در كانكتورها ما بايد قطب مثبت و منفي مربوط به كانكتور را تشخيص دهيم. اكثر كانكتورها فقط در يك جهت اتصال درست برقرار مي كنند. سازندگان كانكتور براي رفع مشكل جازدن اشتباهي آنها را به همراه زايده هاي مي سازند. چنانچه در شكل بالا هم مشاهده مي كنيد اينگونه كانكتورها را فقط در يك جهت مي توان متصل نمود.

Contacts

Contact به معني تماس مي ياشد. قطعات فلزي كه درون يك كانكتور يكديگر را لمس مي كنند اين تماس هاي الكتريكي را تشكيل مي دهند. همجنين مشكلاتي همانند كثيف شدن و يا اكسيدشدن و يا خشك شدن جهندگي و فنريت اين تماس ها در گذر زمان بوجود مي آيد.

 

contact

 pitch

pitch به معناي گام مي باشد. بيشتر كانكتورها به صورت مجموعه اي از كانتكت ها در يگ الگوي منظم مي باشد. مركز يك پين تا مركز پين بعدي را يك گام مي نامند و يك عدد مشخص است. مثلا گام در الگوهاي كانكتور زير 2ميلي متر مي باشد. گام مفهوم بسيار مهمي در كانكتورها مي باشد چون كانكتورها با گام هاي مختلفي در بازار موجود مي باشد و درصورتي كه  دقت نكنيد ممكن است هنگام نصب پين هدرهاي نرگي و مادگي با كوتاهي و بزرگي فاصله مواجه شويم و بخوبي جا نرود.

 

pitch0

شکل زیر گام در پین هدرهای دو ردیفه می باشد.

pitch23

استاندارد پین هدرهای آردوینو 0.1 اینچ می باشد که هم در یک ردیفه و هم در دو ردیفه صادق است.

arduino

Mating cycles

Mating cycles به معنی دوره جفت شدن می باشد. بدین معنی که هر کانکتور دارای عمر محدود می باشد و هرکانکتور Male به تعداد محدودی می تواند با کانکتور Female جفت شود و اتصال و جداکردن آنها باعث سایش در آنها می شود که این مورد در دیتاشیت مربوط به کانکتور با عنوان Mating cycles مورد نظر ذکر میشود. یک کانکتور USB ممکن است دارای ده هزار بار قابلیت اتصال داشته باشد و یا اینکه ممکن است فقط هزار بار این قابلیت را داشته باشد و یا اینکه در طراحی هایی برای مقاصد خاص حدود ده بار درنظر گرفته باشند که در جنس کانکتور و میزان سایش آن است.

gps

Mount

Mount به معنی نصب می باشد. این واژه به سه چیز اشاره دارد:

  1. کانکتور چگونه روی برد نصب شده است(panel mount, free-hanging, board mount).
  2. زاویه کانکتور با اتصالات مربوط به آن(straight or right-angle)
  3. نحوه نصب مکانیکی آن چگونه است(solder tab, surface mount, through hole)

connector1

 

Strain relief

Strain relief به معنی آزاد کردن کرنش(کرنش همان جابجایی مولکولهای درون چیزی می باشد) می باشد. هنگامی که یک کانکتور را روی یک برد و یا یک کابل نصب می کنیم به دلیل تنش ها و کرنش هایی که به آن وارد می شود ترد و شکننده می شود که باید از Strain relief استفاده کنیم.

headphone1

 

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

در پناه حق باشید

قاسم قاسمی

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید