سيستم هاي آحاد و پيشوند هاي متريك كاربردي

نکته : دوست عزیز ، این جلسه یک جلسه کاملا عملی می باشد. اگر به دستگاه یا قطعه خاصی نیاز است ، حتما ابتدا آن دستگاه یا قطعه را تهیه کنید و گام به گام با جلسه پیش بروید. اگر هم محاسبات نیاز دارد ، خودتان قلم و کاغذ را بردارید و محاسبات را انجام دهید تا یک بار برای همیشه بتوانید الکترونیک را به خوبی یاد بگیرید.

سیستم های آحاد ( یکاها)

سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك بخش مهمي از دنياي علم هستند. سيستم هاي بين المللي يكاها (International System of Units ) به اختصار SI ناميده مي شود. با استفاده از اين پارامترها تمامي دانشمندان در سرتاسر جهان زيان يكساني دارند. اين سيستم هاي اصلي و پايه اي را در جدول زير مشاهده مي كنيد.

سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك

واحدها و پیشوندها:

هنگامي كه در دنياي الكترونيك سير مي كنيد براي شرح بسياري از وقايع به اين واحدهاي اندازه گيري نياز داريد و با استفاده از اين واحدها مي توانيد با تمامي جهان ارتباط برقرار كنيد. تعدادي از واحدهاي معمولي كه در الكترونيك استفاده مي شوند به صورت زير است.

کمیت های ساسی در برق و الکترونیک

 

پیشوندهای پایه و توان آنها:

پيشوندهاي متريك براي شرح يكاهاي بين المللي بسيار ضروري هستند. در شكل زير پيشوندهاي پايه اي كه در دروس دبيرستان نيز با آنها آشنا شده ايد را مشاهده مي كنيد. اين شش پيشوند از اصلي ترين و كاربردي ترين پيشوندهاي مورد استفاده در واحدها مي باشند.

پیشوندها - سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك

براي حفظ كردن اسامي اين پيشوندها مي توانيد از جملات زير استفاده كنيد.

نحوه حفظ کردن پیشوندها

پیشوندهای بزرگ واحد SI

اين نوع پيشوندها براي ساده تر نمايش دادن اعداد بزرگ به كار مي روند. مثلا براي نشان دادن عدد 4,200,000,000 هرتز از 4.2گيگاهرتز استفاده مي كنيم.

پیشوندهای بزرگ

پیشوندهای کوچک واحد SI

در كنار پيشوندهاي بزرگ از پيشوندهاي كوچك براي واحدهاي كوچك استفاده مي شود كه با توان منفي آنها را نمايش مي دهيم.

پیشوندهای کوچک

بيت و بايت

براي تبديل هاي بيت و بايت قضيه كمي متفاوت است چون كامپيوتر فقط با 0 و 1 كار مي كند. به همين دليل مهم است كه اعداد را در چه مبنايي به كار برده ايم. تبديل هاي پيشين اعداد را در مبناي 10 بكار مي برديم و در اينجا براي جلوگير از سردرگمي وهماهنگي بيشتر تبديلات زير را تعريف كردند.

 پیشوندهای مربوط به بیت و بایت - سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك

البته مي توانيد از پايه 10 همانند قبل استفاده كنيد مثلا  1Megabyte = 1000 Kilobytes است و 1Mebibyte = 1024 Kibibytes  ياست. يعني بجاي 1000 از 1024 استفاده مي شود.

نكته: هنگامي كه يك هارد اكسترنال را ميخريد معمولا حافظه آن را به صورت بزرگ در گوشه آن درج مي كنند. در اين حافظه ها براي اينكه شركت هاي سازنده حجم بيشتري را نشان دهند از مبناي 10 براي نمايش اين عدد استفاده مي كنند و مثلا مي گويند 1ترابايت (Trabyte)و اين در صورتي است كه حافظه اصلي آن 931.3 Gibibytes است.

تبدیل پیشوندها به یکدیگر:

براي تبديل پيشوندها به يكديگر بسته به اينكه از ضريب كوچكتر به بزرگتر مي رويم يا از ضريب بزرگتر به كوچكتر مي رويم قضيه فرق مي كند.

سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك

ابتدا بايد ببينيم تبديل از بزرگ به كوچك است يا از كوچك به بزرگ

تبدیل واحد

فرض كنيد مي خواهيم يك تبديل طولي انجام دهيم پس ابتدا بجاي Unit از Meter استفاده مي كنيم و مي خواهيم كيلومتر را به سانتي متر تبديل كنيم. چون كيلو از سانتي بزرگتر است پس از سمت چپ به راست مي رويم.

مثال سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك

تعداد پرش ها از كيلو به سانتي 5 تاست پس عدد كيلو را ضربدر 100000 مي كنيم.

سيستم هاي آحاد و پيشوندهاي متريك

براي تمرين تبديلات زير را انجام دهيد.

 1. 50 mA to A
 2. 10 nF to pF
 3. 500 kW to W
 4. .01 mV to µV
 5. 20,000 kΩ to MΩ
 6. 4680 MHz to GHz
 7. 4 TiB to GiB
 8. 200 Mb to kb
 9. .00007 s to µs
 10. 1450 nH to µH

بعد از اينكه اين تمرينها را انجام داديد درستي پاسخ هايتان را مي توانيد با جواب هاي زير چك كنيد.

 1. .05 A
 2. 10,000 pF
 3. 500,000 W
 4. 10 µV
 5. 20 MΩ
 6. 4.68 GHz
 7. 4096 GiB
 8. 200,000 kb
 9. 70 µs
 10. 1.45 µH

به همين ترتيب هر تبديلي را ميتوانيم انجام دهيم.

خوب دوستان. این جلسه هم به پایان رسید. مثل همیشه برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

در پناه حق باشيد

قاسم قاسمي

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • باسلام وخسته نباشید خدمت شما. خواستم قدر دانی کنم از مطالب کلیدی و مفیدتون موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید